Kosmos 2499: Uzay Savaşları İçin Tasarlanmış Bir Uydu İmha Aracı Mı?

ÖNERİLENLER

23 Mayıs 2014 tarihinde fırlatılan uydu aracı, yaptığı sıra dışı manevralar ve değişken yörüngesi yüzünden bilim adamları tarafından şüphe ile karşılandı.

Ruslar tarafından “Kosmos 2499” olarak adlandırılan uydunun görev amacı tanımlanmadığından dolayı, Kuzey Amerika Uzay Savunma Komutanlığı (NORAD) şüpheli araçlar listesine alarak takip etmeye başladı. NATO ise “Nesne 2014-28E” kod adını vererek deneysel bir uydu olabileceğini belirtti ve “Uzayda bir çöp mü yoksa uydu katili bir araç mı?” diyerek kaygılarını dile getirdi.

DF-SC-85-03352

Plazma itiş sistemine sahip uydu aracının, bulunduğu yeri değiştirebilme özelliği ile düşman uydularına yaklaşıp haberleşmesini engelleme, fiziksel müdahelede bulunma ve hatta mermi ile imha etme özelliğine sahip olabileceği belirtiliyor.

Uydu haberleşmesinin askeri harekatlarda büyük önem taşıdığı göz önüne alınırsa, düşman uydusunu hızlı bir şekilde etkisizleştirme gücü herhangi bir savaş durumunda büyük üstünlük sağlayacaktır.

Çin Halk Cumhuriyeti de daha önce bu tür silahlar denemiş ve hatta bir denemesinde kullanım ömrünü tamamlamış bir uydusunu patlatarak parçaların uzay boşluğuna yayılmasına sebep olmuş ve uzay çalışmaları yapanlar tarafından eleştirilmişti.

NASA Orbital Debris Program Office: Çin uydusunun imha edilmesi sonucu ortaya çıkan uzay çöpü
NASA Orbital Debris Program Office: Çin uydusunun imha edilmesi sonucu ortaya çıkan uzay çöpü

Görünüşe göre Rusya her alanda güçlenmeye devam ederek, uzay savaşları için silahlanma yarışında Amerika ve Çin’in gerisinde olmadığını gösteriyor.

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER