Kepler’den Yeni Önemli Keşif: Ay’dan Biraz Daha Büyük Kepler-37b Gezegeni

ÖNERİLENLER

NASA’nın Kepler araştırma ekibi içinde güneş benzeri bir yıldız ve etrafında dönen küçük bir gezegen içeren bir gezegen sistemi keşfetti. Yeni bulunan gezegen sistemi yaklaşık olarak 210 ışık yılı uzakta ve Lyra (Şilyak)  takım yıldızında yer almakta.

Gezegen sisteminde yer alan gezegenler:

Kepler-37b gezegeni: Ay’dan biraz daha büyük ve Dünya’nın 3’te 1’i büyüklüğünde, güneşi etrafında 13 günde yörüngesini tamamlıyor ve güneşine oldukça yakın.
Kepler37-c gezegeni: Venüs’ten biraz daha küçük, Dünya’nın 4’te 3’ü büyüklükte, yörüngesini 21 günde tamamlıyor. Güneşine Merkür’ün Güneş’e olan uzaklığından daha yakın.
Kepler37-d gezegeni: Dünya’nın 2 katı büyüklükte. Yörüngesini 40 günde tamamlıyor, Güneşine uzaklığı Merkür’ün Güneş’e olan uzaklığından daha yakın.

Kepler37b-c-d
Kepler 37-b, Kepler37-c ve Kepler37-d gezegenlerinin güneş sistemimiz ile kıyalanması

Kepler 37 gezegenlerinin kendi güneşlerine yakınlıkları sebebiyle yüzeylerinin çok sıcak ve yaşanabilir özellik taşımadığı düşünülüyor.

Dünya büyüklüğüne yakın büyüklükte gezegenlerin bulunması keşiflerde dönüm noktası olarak kabul ediliyor ve evrende çok miktarda dünya benzeri gezegenlerin olduğu ve Kepler Teleskopu’nun teknik olarak küçük gezegen bulabilecek kapasitede olduğu belirtiliyor.

Kaynak: NASA
Fotoğraf: NASA

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

  1. Bulunduğu manyetik alan ve enerji kaynağının büyüklüğüne bağlı olarak belki kaynaga daha yakın gezegenlerde yaşamsal özellik olabilir diye düşünüyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

FARKLI BİLGİLER

Güneş Sisteminin En Yüksek Dağı – Olympus Mons

Olympus Mons, Güneş Sistemi'de bilinen en yüksek volkan ve dağdır. Dağ, Mars gezegeninde yaklaşık olarak 18,4°N 134°W / 18, -134. koordinatlarından yer alır. Dünya'nın en yüksek dağı Everest ile karşılaştırılırsa üç kat...

Dünya Neden Döner ?

Aslında sadece Dünya değil diğer gezegenler de uyduları da, Güneş de, Güneş sistemi de galaksiler de dönüyorlar. Bütün bu dönüşlerin ne zaman niçin ve...

Uzay İstasyonları

Uzay istasyonu uzay boşluğunda insanların konaklaması ve çalışması için hazırlanan platformdur.Bu yazımızda uzay istasyonlarının tüm detaylarını paylaşacağız. İlk Uzay İstasyonu : SALYUT 1 Salyut (Rusça: HavaiFişek),...