Kepler’den Yeni Önemli Keşif: Ay’dan Biraz Daha Büyük Kepler-37b Gezegeni

ÖNERİLENLER

NASA’nın Kepler araştırma ekibi içinde güneş benzeri bir yıldız ve etrafında dönen küçük bir gezegen içeren bir gezegen sistemi keşfetti. Yeni bulunan gezegen sistemi yaklaşık olarak 210 ışık yılı uzakta ve Lyra (Şilyak)  takım yıldızında yer almakta.

Gezegen sisteminde yer alan gezegenler:

Kepler-37b gezegeni: Ay’dan biraz daha büyük ve Dünya’nın 3’te 1’i büyüklüğünde, güneşi etrafında 13 günde yörüngesini tamamlıyor ve güneşine oldukça yakın.
Kepler37-c gezegeni: Venüs’ten biraz daha küçük, Dünya’nın 4’te 3’ü büyüklükte, yörüngesini 21 günde tamamlıyor. Güneşine Merkür’ün Güneş’e olan uzaklığından daha yakın.
Kepler37-d gezegeni: Dünya’nın 2 katı büyüklükte. Yörüngesini 40 günde tamamlıyor, Güneşine uzaklığı Merkür’ün Güneş’e olan uzaklığından daha yakın.

Kepler37b-c-d
Kepler 37-b, Kepler37-c ve Kepler37-d gezegenlerinin güneş sistemimiz ile kıyalanması

Kepler 37 gezegenlerinin kendi güneşlerine yakınlıkları sebebiyle yüzeylerinin çok sıcak ve yaşanabilir özellik taşımadığı düşünülüyor.

Dünya büyüklüğüne yakın büyüklükte gezegenlerin bulunması keşiflerde dönüm noktası olarak kabul ediliyor ve evrende çok miktarda dünya benzeri gezegenlerin olduğu ve Kepler Teleskopu’nun teknik olarak küçük gezegen bulabilecek kapasitede olduğu belirtiliyor.

Kaynak: NASA
Fotoğraf: NASA

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

  1. Bulunduğu manyetik alan ve enerji kaynağının büyüklüğüne bağlı olarak belki kaynaga daha yakın gezegenlerde yaşamsal özellik olabilir diye düşünüyorum.

  2. Evet sonuç olarak gezegenin sıcaklığı yaşam desteklemesi bakımından en önemli etkenlerden biri.

  3. Teorik olarak bir gezegen bulmak büyük bir adım doğru fakat asıl üstesinden gelinmesi gereken problem insanın oraya nasıl gideceğidir 🙂

FARKLI BİLGİLER