Kepler Teleskobunda Büyük Sorun

ÖNERİLENLER

NASA’dan yapılan açıklamada, Kepler uzay aracının dört dümeninden uzayda yönelimini sağlayan ikincisinde arıza belirlendiği bildirildi.Kepler’in daha önce bir çarkı daha devre dışı kalmıştı.Kepler, yıldızların etrafında gezinen gök cisimlerini incelemek adına sabit pozisyon alabilmek için en az üç çarkının çalışmasına ihtiyaç duyuyor.

Mühendislerin belirlenen arızayı giderememesi, Kepler’in Güneş yeni gezegenler bulma görevini artık yerine getiremeyeceği anlamına geliyor.

Kepler proje müdürü yardımcısı Charles Sobeck, “Yaşanan gelişme tüm herkesi çok üzmüş durumda. Görevimiz için kesinlikle iyi bir haber değil. Kepler çok iyi bir iş çıkarıyordu ve her geçen gün daha iyiye giden bir performans sunuyordu” dedi.

NASA Bilimler Direktörlüğü Yardımcı Yöneticisi John Grunsfeld ise “Ben Kepler’i henüz yenilgiye uğramış saymazdım” diyerek, hala ümit bulunduğunu belirtti.

Uzaya fırlatıldığı 2009'dan beri yaşama elverişli 132 Dünya benzeri gezegenin varlığını teyit eden Kepler teleskobu, ayrıca yaşama elverişli olma ihtimali bulunan iki bin 700'ü aşkın gezegen saptadı.
Uzaya fırlatıldığı 2009’dan beri yaşama elverişli 132 Dünya benzeri gezegenin varlığını teyit eden Kepler teleskobu, ayrıca yaşama elverişli olma ihtimali bulunan iki bin 700’ü aşkın gezegen saptadı.

NASA’nın California’daki Ames Araştırma Merkezi’nde görev yapan William Borucki, “Bugüne kadar bu kadar başarılı olmamız ve büyük miktarda veri elde etmemiz çok sevindirici. Binlerce Dünya benzeri gezegen adayı bulunuyor… Kepler görevi 4 yıl olarak planlandı. Teleskop dört yıl çalıştı. Bu yüzden mutluyum” dedi.

“Ancak Kepler bir dört yıl daha çalışsaydı ve daha fazla ekşif yapsaydı çok daha mutlu olurdum. Çok daha fazla yıldız ve bu yıldızların yaşanabilir bölgelerinde çok daha fazla gezegen adayı bulabilirdik. Yine de bugüne kadar güzel bir pasta pişirdik” ifadesini kullandı.

Dünya benzeri gezegenleri bulmak amacıyla yürütülen 600 milyon dolarlık Kepler projesi, NASA’ya ait Ames Araştırma Merkezi tarafından yönetiliyor. Görevin ismi ise Alman gökbilimci Johannes Kepler anısına adanmıştır.

 

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER