Kanadalı Astronot Chris Hadfield Dünya’ya Döndü

ÖNERİLENLER

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) görev yapan 35’inci Keşif ekibinin üç mürettebatı, Rusların Soyuz uzay aracıyla Dünya’ya başarılı bir iniş yaptı. Beş aylık görevlerinde Dünya çevresinde 98 milyon kilometre kateden astronotlar, 14 Mayıs günü erken saatlerde Kazakistan’a indi.

Keşif ekibinin kumandanı Kanadalı astronot Chris Hadfield, diğer iki astronot ABD’ki Tom Marsburn ve Rus Roman Romanenko ile Dünya’ya döndü.Ancak Uluslararası Uzay İstasyonu’nda çektiği videolar ile büyük bir üne kavuşan 35’inci Keşif ekibinin kumandanı Kanadalı Astronot Chris Hadfield ‘ın yeri çok ayrıdır çünkü çektiği videolar ile merak ettiğimiz soruların cevaplarını bize gösterdi.

 Chris Hadfield ‘ın Astronotların Uzay’da Nasıl Uyuduğunu Gösteren Videosu

Hadfield, Dünya’ya dönmeden önce David Bowie’nin ‘Space Oddity’ adlı parçasını yeniden yorumlayarak yerçekimsiz ortamdaki ilk müzik videosunu çekti.İstasyonda görev yapan ilk Kanadalı kumandan olarak da tarihe geçti. Klibi İzlemek İçin: http://youtu.be/DqW3BWC1tc4

Dünya’ya dönen astronotlar, istasyonda geçirdikleri 144 günde yörüngede 2,300 tur attı ve 98 milyon kilometre katetti. Görev sürelerinde Dünya’dan birçok kargoyu teslim alan astronotlar, en son SpaceX firmasının Mart ayında gönderdiği gıda ve malzeme dolu Dragon kapsülünü teslim almıştı.

35donus

Chris Hadfield ve diğer astronotların dönüşünün NASA tarafından canlı yayınlanan görüntülerinin kaydı.

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER