“InSight” Mars’ın Yeraltını Araştıracak

ÖNERİLENLER

Mars’ın derinliklerini araştıracak InSight isimli aracın çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Aracın göreve başlama tarihi olarak 28 Eylül 2016 belirlenmiş, fırlatmanın ise 4 ile 30 Mart 2016 tarihleri arasında yapılması planlanıyor.  Sismik araştırmalar yapacak ve yeraltı yapısını inceleyecek aracın Mars’ta ineceği yer de belirlenmiş durumda, 4.5 derece kuzey enlemi ve 136 derece doğu boylamında bulunan düz alan seçilmiş.

InSight ismi aracın görevi ile ilgili donanımlarının kısaltması: Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport. Eğer bu aracı biz yapmış olsaydık ve aynı yöntem ile isimlendirseydik muhtemelen adı JINSAYK olurmuş çünkü Türkçe’si Jeodezi, INakli ve Sismik Araştırmalar ile Yeraltı Keşifleri.

Neden Mars?

Daha önceki araştırma görevlerinde hep Mars’ın yüzeyi incelendi, kanyonlar, volkanlar, kayalar ve toprağı hakkında veri toplandı ama kimse yeraltına bakarak kızıl gezegenin ne tür evrelerden geçtiğini ve ne tür bir yapısı olduğunu araştırmadı.

Ayrıca Mars Dünya’ya göre jeolojik olarak daha az aktif, yer kabuğu tektoniği yok. Gezegenlerin yapısını anlamamızı sağlayacak çekirdek, kabuk ve yüzeyi ile ilgili bozulmamış veriler mevcut.

InSight aracının görevi, Dünya ve benzeri kayalık gezegenlerin yapısal oluşumunu anlamak için yeraltını aktivitelerini ve meteor etkilerini incelemek olacak.

InSight aracının içindeki ölçüm cihazlarından SEIS ismi verilen cihaz kızıl gezegenin nabzını dinleyecek yani yeraltı hareketlerini tespit edecek, ayrıca Güneş ve etrafında dönen uydularının oluşturduğu çekim gücü yada başka deyişle reflekslerini ölçecek. Bunun yanı sıra ısı ile fiziksel ölçümler ise  Alman Uzay Ajansı ve NASA JPL tarafından geliştirilen HP3 ismi verilen cihazlar ile yapılacak.

Bu konu ile ilgili gelecek yazılarımızı InSight etiketi ile yazacağız, sitemizin arama motorunda etiket ismini kullanarak bulabilirsiniz.

UzayOrg_insight

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER