İlk Defa Başka Bir Galakside Bir Gezegen Keşfedildi

ÖNERİLENLER

Samanyolunun kenarında, ölmekte olan bir yıldızın etrafında hızla dönen sıcak ve gazlı bir gezegen bulundu. İlk defa galaksimizin dışında böyle bir gezegen keşfi yapıldı.StellarStream

Jupiter’den biraz daha büyük bu dış gezegenin yörüngesi dünyadan 2000 ışık yılı uzakta.
Bu ikilinin; ölmekte olan yıldız ve etrafında dönen gezegenin, Helmi Stream adı verilen yani Samanyolu tarafından 6 – 9 milyar yıl önce yutulan yıldız gurubunun bir parçası olduğu düşünülüyor.

Max Plank Gökbilim Enstitüsünden Rainer Klement bu keşfin çok heyecan verici olduğunu söylüyor ve ekliyor “Aramızda çok fazla mesafe olduğundan daha önce başka galaksilerden bir gezegen tespit edilememişti. Kozmik birleşme galaksi dışındaki gezegene erişmemizi sağladı“.

Gökbilimciler ‘HIP 13044 b’ adı verilen bu gezegeni yörüngesinde yanında bulunan yıldızın maruz kaldığı çekim gücünün sonucu oluşan titreşimler sayesinde tespit ettiler.
Gezegen etrafında döndüğü yıldıza oldukça yakın bir yörüngede dönüyor ve bu ana yıldız tüm hidrojenini tüketmiş, ölmek üzere olup ‘kırmızı dev’ diye adlandırılan bir aşamada.

Bu keşif oldukça ilgi çekici, çünkü bizim de güneşimiz yaklaşık 5 milyar sonra bir gün, bu duruma dönüşerek ‘kırmızı dev’ olacak…

Kaynak: Cosmos
Çeviri: Uzay.org Uzay Bilimleri Haber Sitesi
Uzay Bilimi Ref# : 2010112101
Resim1: AFP/ESO/L. Calçada

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER