Hindistan’dan Tek Roketle 104 Uydu

ÖNERİLENLER

Hindistan Uzay Araştırma Örgütü ISRO, 15 Şubat’ta yörüngeye tek bir roketle 104 nano uydu fırlatarak rekor kırdı. Ülkenin güneyindeki uzay üssü Sriharikota’dan fırlatılan PSLV-C37 adlı taşıyıcı roketteki uyduların tamamının planlandığı şekilde yörüngedeki yerlerini aldıkları duyuruldu. Hindistan Başbakanı Narendra Modi, projede çalışan bilim insanlarını, 2014’te uzaya 34 uydu gönderen Rusya’nın elindeki rekoru kırdıkları için kutladı.

ISRO, 104 uydunun 30 dakika içerisinde yörüngeye tutunduğunu açıkladı. 104 nano uydunun 101’i başka ülkelere ait. 96 uydu ABD’ye aitken, Kazakistan, İsrail ve İsviçre’nin uyduları da aynı programla yörüngeye fırlatıldı.

4 uydu daha fırlatılacak

ISRO, 2013’te 73 milyon dolar harcayarak Mars yörüngesine de bir roket göndermişti. Örgütün Jüpiter ve Venüs misyonları üzerinde de çalışmaları olduğu biliniyor. Ulusal rekorunu geçen Haziran’da 13’ü ABD’nin olmak üzere 20 uyduyu taşıyan roketi başarıyla fırlatarak kıran Hindistan, bu yıl Ay misyonu için uzaya dört roket daha fırlatmayı planlıyor.

Kaynak: AFP

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER