Güneş Sisteminin Dışında Venüs Benzeri Bir Gezegen

ÖNERİLENLER

venus

Bilim insanları güneş sisteminin dışında, Dünya ile hemen hemen aynı boyutta, Venüs’e benzeyen bir gezegen buldular.

Bunun şimdiye kadar güneş sistemi dışında bulunan en önemli gezegen olduğu bildiriliyor.

Yörüngesinde döndüğü küçük yıldıza atıfla GJ 1132b adı verilen gezegen, dünyadan ‘sadece’ 39 ışık yılı (370 trilyon kilometre) uzakta ve Hubble Uzay Teleskobunun görüş alanı içinde.

Bu nedenle ileride atmosferini daha yakından incelemek mümkün olacak.

Araştırmacılar, gezegenin havasını oluşturan moleküller belirlenirse, yüzeyi hakkında iyi bir fikir vereceğini bildiriyorlar.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden Zachory Berta-Thompsun’un Mayıs ayında, Şili’deki teleskoplarla keşfettiği gezegenle ilgili bulgular Nature dergisinde yayımlandı.

Buna göre, GJ 1132b Venüs gibi sıcak bir gezegen. Atmosferinin de Venüs’e benzediği sanılıyor.

GJ 1132b’in yörüngesi, etrafında döndüğü yıldıza çok yakın. Bu yüzden gezegenin ısısı 260 santigrat dereceyi buluyor.

Bu da gezegende hayat olmasını imkansız kılıyor.

Berta-Thompson yine de, “Bu kadar sıcak bir gezegenin bile milyarlarca yıl atmosferini korumuş olması, bize üzerinde hayat olabilecek daha soğuk gezegenlerin araştırılması konusunda umut veriyor” diyor.

Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi’nden David Charbonneau ise “asıl hedefimiz, Dünya’nın ikizini bulmak” diye konuşuyor; “Ama yolda Venüs’ün ikizine rastladık.”

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

FARKLI BİLGİLER

Voyager Altın Plak

Voyager 1 , NASA tarafından fırlatıldığı 5 Eylül 1977’den bu yana hizmet vermeye devam eden 815 kiloluk bir insansız uzay aracıdır. Jüpiter ve Satürn’ü...

Samanyolu Galaksisi Neden Sarmal ?

Galaksimizin şeklinin hiçbir özel yanı yok.Evrenin bizim köşemizden kolaylıkla gözlemleyebildiğimiz diğer yıldız kümelerine baktığımızda bazılarının yuvarlak ya da yumurta biçimli olduğunu görüyoruz.Fakat galaksilerin üçte...

NASA Hakkında

NASA, (National Aeronautics and Space Administration)(Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi)ABD 'nin uzay programı çalışmalarından sorumlu olan kurum, 29 Haziran 1958 yılında kurulmuştur. Daire, 1...