Güneş Sisteminin Dışında Venüs Benzeri Bir Gezegen

ÖNERİLENLER

venus

Bilim insanları güneş sisteminin dışında, Dünya ile hemen hemen aynı boyutta, Venüs’e benzeyen bir gezegen buldular.

Bunun şimdiye kadar güneş sistemi dışında bulunan en önemli gezegen olduğu bildiriliyor.

Yörüngesinde döndüğü küçük yıldıza atıfla GJ 1132b adı verilen gezegen, dünyadan ‘sadece’ 39 ışık yılı (370 trilyon kilometre) uzakta ve Hubble Uzay Teleskobunun görüş alanı içinde.

Bu nedenle ileride atmosferini daha yakından incelemek mümkün olacak.

Araştırmacılar, gezegenin havasını oluşturan moleküller belirlenirse, yüzeyi hakkında iyi bir fikir vereceğini bildiriyorlar.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden Zachory Berta-Thompsun’un Mayıs ayında, Şili’deki teleskoplarla keşfettiği gezegenle ilgili bulgular Nature dergisinde yayımlandı.

Buna göre, GJ 1132b Venüs gibi sıcak bir gezegen. Atmosferinin de Venüs’e benzediği sanılıyor.

GJ 1132b’in yörüngesi, etrafında döndüğü yıldıza çok yakın. Bu yüzden gezegenin ısısı 260 santigrat dereceyi buluyor.

Bu da gezegende hayat olmasını imkansız kılıyor.

Berta-Thompson yine de, “Bu kadar sıcak bir gezegenin bile milyarlarca yıl atmosferini korumuş olması, bize üzerinde hayat olabilecek daha soğuk gezegenlerin araştırılması konusunda umut veriyor” diyor.

Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi’nden David Charbonneau ise “asıl hedefimiz, Dünya’nın ikizini bulmak” diye konuşuyor; “Ama yolda Venüs’ün ikizine rastladık.”

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

FARKLI BİLGİLER

Uzay Tuvaleti

Bugüne kadar birçok astronota ev sahipliği yapan Uzay İstasyonu, insanın Uzay’daki yaşama alışması için de en önemli yer konumunda ve uzayda herşey Dünya'dakinden farklı olduğu...

Uzay Araçları ile İletişim

ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki Goldstone Uzay İletişim Merkezi'nde kurulu ve çapı 70 metreye ulaşabilen parabolik antenler, NASA'nın insanlı-insansız tüm uzay araçları ile iletişim kurmak amacıyla...

Televizyondaki Karıncalanmanın Sebebi

Analog televizyon yayınında sinyal olmadığında ekranda sürekli hareket eden beyaz ve siyah noktalar görmekteyiz buna halk arasında karıncalı görüntü deniliyor.Kusursuz şartlar altında anten ucunda bir...