Gökyüzünde Üç Hilal

ÖNERİLENLER

Ay’ı dünyamızdan hilal halinde görmeye alışığız ama gezegeniniz Satürn olursa üç veya daha fazla hilal görebilirsiniz.

Fotoğrafta gördüğünüz Titan (büyük olan), Rhea (Sol üstteki) ve Mimas. Bu fotoğraf Satürn’den Titan’a doğru bakan Cassini uzay aracından dar açılı bir kamera ile 2 milyon kilometre uzaktan çekilmiş.

Titan'ın yüzeyi
Titan’ın yüzeyi

Cassini-Huygens, Satürn araştırmaları için görevlendirilmiş insansız bir uzay aracıdır. 1997 yılında fırlatılmış olup Satürn’ün yörüngesine 2004 yılında girmiştir. Huygens isimli modülü ana araçtan ayrılarak Satürn’ün uydusu Titan’a iniş yapmış ve inişten sonra da 90 dakika veri göndererek görevini tamamlamıştır. Cassini ise halen aktif olarak veri göndermeye devam etmekte olup en az iki yıl daha görev yapması beklenmektedir.

 

Tasarlanması ve yapımı 16 Avrupa ülkesi ve ABD’nin ortak çalışmasının bir sonucu olan Cassini-Huygens, ismini Fransız İtalyan asıllı Fransız gökbilimci Jean-Dominique Cassini ve Hollanda’lı gökbilimci Christiaan Huygens’den almıştır. Bu bilim adamları Satürn’ün uydularını keşfeden bilim adamlarıdır.

Yaklaşık 10 yıldır görevde olan Cassini bugüne kadar 3 milyar kilometreden fazla mesafe katetmiş, 332.000 fotoğraf çekmiş, 514 Gigabayt bilimsel veri toplamış ve bu verilerin işlenmesi ile de 3039 bilimsel makale yazılmasını sağlamış olup bilime hizmet etmeye devam etmektedir.

 

Credit: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute
Credit: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute
Cassini-Huygens fırlatma öncesi hazırlanırken.
Cassini-Huygens fırlatma öncesi hazırlanırken.

Kaynak: NASA/ESA

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER