Evrenin Haritasını Bu Dev Kamera Çıkaracak

ÖNERİLENLER

LSST_001

ABD’nin saygın üniversitelerinden birisi olan ve aynı zamanda Silikon Vadisi’nin öncüsü Stanford Üniversitesi, dünyanın en büyük dijital kamerasını inşa etmek için kolları sıvadı. 3,2 gigapiksellik kamera, bir HD televizyonun 1500 katı çözünürlük sunacak.

Uzay araştırmaları konusunda da gönderilen kameralar elde ettikleri görüntü ve yakaladıkları detaylarla bilim dünyasında yeni kapıların açılmasını sağlıyor. NASA’nın zaman zaman paylaştığı uzay görüntüleri her ne kadar büyüleyici olsa da çekilen o görüntüler neredeyse piksel piksel incelenerek yeni keşiflere önemli bir kaynak niteliği taşıyor.

ABD Enerji Bakanlığı ve Stanford Üniversitesi tarafından başlatılan proje kapsamında, evrenin en yüksek çözünürlüğe sahip haritasını çıkaracak dijital kamera inşa edilecek. Büyük Sinoptik Gözlem Teleskobu diğer bir değişle The Large Synoptic Survey Telescope (LSST) adını taşıyan kamera, Stanford Üniversitesi’nin SLAC Ulusal Hızlandırıcı Laboratuvarı’nın bir parçası olacak.

2022’de her şeyin hazır olup görevine başlaması beklenen bu kamera, 3,2 gigapiksel çözünürlüğe sahip olacak.LSST, bir HD televizyondan 1500, bir iPhone 6’dan ise 400 kat iyi bir görüntü kalitesi sunacak. LSST tamamlandığında bir araba büyüklüğünde ve yaklaşık 3 ton ağırlığında olacak.

Modern dijital kameraların performansını fazlasıyla geride bırakan LSST, aynı zamanda yakın kızılötesinden yakın morötesine kadar çok daha fazla dalga boyu yakalayabilecek. Bu özellik, kameranın önünde otomatik hareket edecek filtre mekanizmasıyla mümkün olacak.

The LSST’s camera will include a filter-changing mechanism and shutter, which allows the camera to view different wavelengths from near-ultraviolet to near-infrared. (Image Credit: SLAC National Accelerator Laboratory)

LSST, gökyüzünü gözlemlemek için dünyadaki en ideal yer olan Şili‘nin dağlık bölgesinde, Cerro Pachón Dağı‘nda kurulacak.LSST, düzenli olarak çekeceği fotoğraflarla gökyüzündeki yıldızları ve galaksileri haritalandıracak.

54b8c64698c995ec4dd43dcf

SLAC tarafından verilen bilgiye göre, LSST’nin bir yıllık gözlemleri 6 milyon gigabyte(6000 terabayt)‘a eşit yıldız ve galaksi gözlemi içerecek. Söz konusu miktarın, 8 megapiksel dijital kameralarla gece vakti çekilen 800 bin fotoğrafa eşit olduğu belirtildi. LSST’nin görevi boyunca görüntüleyeceği on milyarlarca yıldız ve galaksi ise insanlığın içinde yer aldığı Samanyolu Galaksisi‘ni hiç olmadığı kadar net görmesini sağlayacak. LSST’nin yanı sıra 2018’de göreve başlaması beklenen James Webb Uzay Teleskobu ile, insanlığın 2020‘li yıllarda birçok şaşırtıcı ve benzeri olmayan keşifle karşılaşması kaçınılmaz gibi görünüyor.

LSST direktörü Steven Kahn, kameranın inşası için gerekli onayların verildiğini belirterek, ”artık parçaların inşasına başlayabiliriz” ifadesini kullandı.

LSST Hakkında Kısa bir Simülasyon

Büyük Sinoptik Gözlem Teleskobu hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER