Elon Musk açıkladı: Starlink hizmet vermeye hazır

ÖNERİLENLER

SpaceX şirketi tarafından geçtiğimiz yıllarda başladığı uzay interneti projesi Starlink için yeşil ışık yandı. Elon Musk, dünya yörüngesinde 800 adet Starlink uydusunun olduğunu ve halkın kullanımına hazır olduğunu açıkladı. Proje ile dünya nüfusunun yüzde 99’u internete erişebilecek.

SpaceX CEO’su Elon Musk, geçtiğimiz hafta fırlatılan Starlink uydularının ardından uzay interneti projesinin kullanıma hazır olduğunu açıkladı.

SpaceX şirketi bu hafta 60 uydu daha yörüngeye fırlatarak toplam uydu sayısını 800’e ulaştırdı. Uzay firması dünyadaki yerleşim olan yerlerin neredeyse tamamına yüksek hızlı geniş bant internet sağlayabilen bir uydu takımı oluşturmak istiyor. Bunun için yaklaşık 40 bin adet uyduya ihtiyaç duyulduğu açıklanmıştı.

Starlink Beta programı hazır

Son fırlatmanın ardından açıklamalarda Elon Musk, Starlink projesinin geniş çaplı bir beta programı için hazır olduğunu söyledi. Musk, açıklamasında “Bu uydular hedef konumlarına ulaştığında ABD’nin kuzeyi ve umarız Kanada’nın güneyinde oldukça geniş çaplı bir açık beta yayınlayabileceğiz” ifadelerini kullandı.

Elon Musk, bu yılın başlarında yaptığı bir konuşmada yalnızca 800 uydunun küresel çapta kapsama için yeterli olabileceğini öne sürmüştü. Gelinen son durumda CEO, yasal izinler alınır alınmaz beta sürecinin Kuzey Amerika dışındaki diğer bölgelerde de takip edeceğini söyledi.

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

FARKLI BİLGİLER

Güneş Sisteminin En Yüksek Dağı – Olympus Mons

Olympus Mons, Güneş Sistemi'de bilinen en yüksek volkan ve dağdır. Dağ, Mars gezegeninde yaklaşık olarak 18,4°N 134°W / 18, -134. koordinatlarından yer alır. Dünya'nın en yüksek dağı Everest ile karşılaştırılırsa üç kat...

James Webb Uzay Teleskobu’nu Tanıyalım

James Webb Uzay Teleskobu (bazen JWST veya Webb olarak da adlandırılır) 6.5 metrelik birincil aynaya sahip büyük bir kızılötesi teleskop olacaktır. Teleskop, 2021'de Fransız Guyanası'ndan...

Cüce Gezegen Ceres ve Gizemli Parlak Bölgeleri

Daha önce de sitemizde Ceres ile ilgili bir haber yapmıştık. NASA'nın Ocak ayında çektiği fotoğraflarda gezegen yüzeyinde görülen parlaklıklar bilim adamları arasında tartışma yaratmıştı....