Dünyanın En Güçlü Roketi Falcon Heavy Uzaya Fırlatıldı

ÖNERİLENLER

SpaceX, dünyanın en güçlü roketi Falcon Heavy’yi Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi’nden sorunsuz bir şekilde fırlatıldı.

Falcon Heavy Mars’a doğru yol alırken, fırlatıldıktan kısa bir süre sonra kapsülden ayrılan iki roket Dünya’ya döndü, üçüncüsünün ise Atlantik Okyanusu açıklarına yaklaşık 500 km hız ile çarparak tekrar kullanılamayacak hale geldi.

Elon Musk konuyla ilgili ¨Bu oldukça eğlenceli görüntülere benziyor, bu nedenle kameralar patlamamış olsaydı, çekim hatalarına koyacaktık. ”

Diğer iki roketin başarıyla dönmesinin ardından tekrar kullanılabileceği düşünülüyor.

Heavy Falcon roketi, ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından 45 yıl önce aya gönderilen ilk insanlı uçuşta kullanılan roketten sonra özel bir şirket tarafından uzaya fırlatılan en güçlü roket olma özelliğini taşıyor.

Yaklaşık yüz bin kişi SpaceX’e ait dünyanın en güçlü roketinin fırlatılma anını izlemek için bölgeye akın ederken, milyonlarca kişi roketin yükselişini canlı yayınlardan izledi.

Heavy Falcon roketinin içine Tesla Roadster araba da yerleştirildi. Kırmızı Roadster’in sürücü koltuğuna da astronot kıyafeti giyen cansız bir manken oturtuldu.

 

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER