Curiosity’den Yine Kötü Haber

ÖNERİLENLER

Mars’ta Ağustos 2012’den bu yana keşif ve deney yapan Curiosity, bu ay başında ortaya çıkan teknik arıza nedeniyle ikinci kez çalışmalarına ara verdi. Curiosity, 1 Mart’ta ana bilgisayarında yaşanan sorun nedeniyle güvenli moda geçmiş ve daha sonra yedek bilgisayarını devreye sokmuştu. Keşif aracının, bu sefer yazılım hatası nedeniyle tekrar güvenli moda girdiği belirtildi.

Mars’ta bir zamanlar yaşam olabileceğine dair çok büyük deliller elde eden, insanlığın bugüne kadar dış gezegenlere yolladığı en gelişmiş keşif robotu olan Curiosity, teknik arızalar nedeniyle yaşadığı sorunları bir türlü aşamadı.

Keşif robotunun ana bilgisayarı olan A-side, 1 Mart’ta flaş belleğindeki arıza nedeniyle bazı fonksiyonları yerine getiremez hale gelmiş ve Dünya’ya veri aktarımı durmuştu. Curiosity, 5 Mart’ta yedek bilgisayarı B-side’ı devreye sokarak, yeniden aktif hale geçmişti.

NASA, bu sefer bir bilgisayar dosyası hatası nedeniyle Curisosity’nin hareketsiz şekilde kalmaya bir süre daha devam edeceğini açıkladı. Mühendisler, keşif robotunun Güneş’ten saçılan kozmik fırtınalar nedeniyle yükek oranda radyasyona maruz kalmış olabileceğini, faaliyetlerine ara vererek radyasyondan korunacağını belirtti.

Curiosity görevinin şefi John Grotzinger, Texas eyaletinde düzenlenen Ay ve Gezegen Bilimi Konferansı’nda dün yaptığı açıklamada, “Bu çok nadir veya istisnai bir durum değil…Sadece bilimin birkaç gün daha çalışmalarına ara vermesi gerektiğini belirtiyor” dedi.

HAYAT İZİNE DAİR BULGULAR
Grotzinger, Curiosity’nin yaşadığı sorunun, silinmesi için programlanan verilerden kaynaklandığını belirtti. Her ne kadar veriler silinecek olsa da, bazıları halen keşif aracı tarafından kullanıldığı için silme işlemi esnasında hata yaşandı. Grotzinger, ‘güvenlik moduna giren Curiosity’nin birkaç gün bu şekilde kalacağını’ belirtti.

Curiosity, çalışmalarına bir süre ara vermiş olsa da, Dünya’ya gönderdiği en son veriler, Kızıl Gezegen’de bir zamanlar yaşam olduğuna dair çok güçlü bulgular sundu. Kaya örneklerinden alınan numunelerin analizi, Mars’ta bir zamanlar su bulunduğu ve mikrobiyolojik yaşam için elverişli şartların oluşmuş olabileceğine işaret etti.

Kayalık Sarıbıçak Körfezi (Yellowknife Bay) bölgesinde yapılan sondaj çalışmalarında, Curiosity’nin MastCam donanımı, yakın kızılötesi filtreleri sayesinde kayalardaki elementleri ve su içeren mineralleri tespit etmeyi başardı.

2.5 milyar dolar değerindeki Curiosity, Kasım 2012’de başlayan 54 milyon kilometrelik yolculuğunu 6 Ağustos 2012’de tamamladı ve Kızıl Gezegen’e indi. Curiosity, bugüne kadar antik bir nehir yatağından, organik bileşiklerin izine kadar Mars’ta eskiden yaşam bulunduğuna dair önemli bulgulara ulaştı.

Dünya ile Mars arasındaki en kısa mesafe (yörünge hareketleriyle değişiyor) 54.6 milyon kilometre. En uzak mesafe 401 milyon kilometreye çıkarken, ortalama uzaklık 225 milyon kilometre.

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

FARKLI BİLGİLER

Soluk Mavi Nokta

Soluk Mavi Nokta, 14 Şubat 1990'da NASA’nın Voyager 1 uzay aracı tarafından Güneş'ten 3,7 milyar mil (6 milyar kilometre) mesafede çekilmiş Dünya'nın fotoğrafıdır. Fotoğraf,...

Samanyolu Galaksisi Neden Sarmal ?

Galaksimizin şeklinin hiçbir özel yanı yok.Evrenin bizim köşemizden kolaylıkla gözlemleyebildiğimiz diğer yıldız kümelerine baktığımızda bazılarının yuvarlak ya da yumurta biçimli olduğunu görüyoruz.Fakat galaksilerin üçte...

Uzay İstasyonları

Uzay istasyonu uzay boşluğunda insanların konaklaması ve çalışması için hazırlanan platformdur.Bu yazımızda uzay istasyonlarının tüm detaylarını paylaşacağız. İlk Uzay İstasyonu : SALYUT 1 Salyut (Rusça: HavaiFişek),...