Curiosity Geri Döndü

ÖNERİLENLER

Mars’ta deneyler yapan altı tekerli nükleer laboratuvar Curiosity, art arda yaşadığı iki teknik arızanın ardından yeniden aktif moda geçti. Curiosity, güvenli moddan çıkmasının ardından topladığı kaya tozu numuneleri üzerindeki incelemesine devam etti. Curiosity, Mars ile Dünya arasındaki radyo iletişiminin bir ay boyunca kopacağı 4 Nisan’a kadar yeni veri göndermeye çalışacak.

NASA’nın Ağustos 2012’de kızıl kumlara iniş yapan nükleer araştırma robotu Curiosity, bu ay içinde yaşadığı iki teknik arızanın ardından nihayet falliyete geçti.

Curiosity, ilk olarak 1 Mart’ta ana bilgisayarının flaş belleğinde sorun yaşamış, ardından yedek bilgisayarı ile eski bilgileri silerken yine arıza vermişti.

NASA yetkilileri, üç haftadan fazladır olduğu yerden ayrılmayan ve Dünya’ya düzenli bilgi göndermekte zorlanan Curiosity’nin, yeniden faaliyete geçtiğini belirtti.

Mars’ta iki yıl boyunca keşif ve deney görevi yürütecek olan Curiosity, Mart öncesinde gerçekleştirdiği deneylerde Kızıl Gezegen’in geçmişte mikrobiyolojik yaşama ev sahipliği yapmış olabileceğini ortaya koymuştu.

Curiosity’nin teknik arıza yaşamadan önce Dünya’ya gönderdiği en son verilerin de, mikrobiyolojik yaşamı destekleyen organik bileşikleri göz önüne serdiği belirtildi.

İniş yatığı Gale Krateri içinde kayalık bir alan olan Sarıbıçak Körfezi’nde (Yellowknife Bay) bulunan Curiosity, en son sondaj çalışmasında bir anakayadan örnek almıştı.

Curiosity sondaja başlamadan hemen önce (Büyütmek için tıklayın).
Curiosity sondaja başlamadan hemen önce (Büyütmek için tıklayın).

VERİLER 4 NİSAN’DAN ÖNCE GELMELİ
Curiosity, Mart başında ana bilgisayarı olan A-side’da yaşanan sorunun ardından yedek bilgisayarı olan B-side’ı kullanmaya başlamış, ancak yedek bilgisayarıagerekli bilgilerin yüklenmesi faaliyetleri yavaşlatmıştı.

Curiosity, 17 Mart’ta bu sefer B-bilgisayarında veri silerken arıza verdi. Bilgisayar, Curiosity’nin halen kullanmakta olduğu bilgileri silmeye çalışınca, keşif robotu Dünya’ya veri göndermeyi kesti.

Curiosity'nin Şubat ayı başında yaptığı ilk sondajın ardından çektiği kare (Büyütmek için tıklayın).
Curiosity’nin Şubat ayı başında yaptığı ilk sondajın ardından çektiği kare (Büyütmek için tıklayın).

NASA’nın web sitesinde verdiği bilgiye göre, Curiosity proje müdür yardımcısı Jim Erickson, hafta sonunda teknik arızanın giderildiğini belirtti. Erickson, “Bu yavaş bir süreç ama bilime geri döndük” dedi.

Bilim insanları şimdi, Curiosity’nin güvenli moda geçmeden önce yaptığı sondajdan elde ettiği örnekler hakkında daha fazla veri göndermesini bekliyor. Verierin 4 Nisan’dan önce Dünya’ya ulaşması büyük bir önem taşıyor çünkü, bu tarihten sonra Güneş’ten yayılacak güçlü radyoaktif parçacıklar, Dünya ile Kızıl Gezegen aradındaki radyo iletişimini bir ay boyunca bloke edecek.

Curiostiy’nin, Mars ve Dünya’nın 1 Mayıs’tan itibaren Güneş parçacıklarını yeniden dindirecek şekilde konumlanmasının ardından yeniden sondaja başlamsası planlanıyor.

2.5 milyar dolarlık bir proje olan Curiosity, 6 Ağustos tarihinde Mars’a indi. Plütonyum-238’den enerji alan keşif robotu, iki yıl boyunca görev yapacak olsa da, bu sürenin uzaması ihtimali de bulunuyor.

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER