Astronotlar 6 Saatte Uzay İstasyonundalar

ÖNERİLENLER

Rusya Federal Uzay Dairesi Roscosmos, 12 yıldan bu yana faaliyet gösteren Uluslararası Uzay İstasyonu’na en kısa sürede astronot yollama rekorunu kırdı. Kazakistan’ın Baykanur Hava Üssü’nden ateşlenen Soyuz uzay kapsülü, 6 saatte yerden yaklaşık 400 km yükselikteki Uluslararası Uzay İstasyonu’una (ISS) kenetlendi.

 

Ruslar, ISS’e giden yolu 45 saatten tam 6 saate indirerek önemli bir başarıya imza attı. Bugüne kadar astronotlatın Dünya çevresinde 30 tur atarak 45 saatte tamamladıkları yol, sadece 4 yörünge turu ve 6 saatte tamamlandı.

NASA, Uzay Mekiği programı 2011’de sona erdiği için astronotlarını diğer ülkelerden meslektaşlarıyla beraber Soyuz uzay kapsülüyle ISS’e gönderiyor. Rus uzay araçları bu yolu normalde iki günde alıyordu.Pavel Vinogradov ve Alexander Misurkin adlı Rus ve Chris Cassidy adlı Amerikalı astronotlarla birlikte ISS’deki mürettebat sayısı altıya yükseldi.

Kapsül, karmaşık balistik manevralar sayesinde 30 yörüngeyi kullanmadan hedefine ulaşabildi.Bu sayede yolculuk 45 saat daha kısa oldu.

Kısaltılmış bu yeni rota, uçuştan önce üç kez Rus uzay kargo gemileri tarafından denenmişti.

Uzay istasyonunun yeni sakinleri, Eylül ayına kadar burada kalacaklar.

İstasyona Aralık ayında giden diğer üç astronot ise Mayıs ayında geri dönecek.

Mürettebat gelecek altı ay içinde istasyonun ABD bölümünde 137, Rus bölümünde ise 44 inceleme yapacak.

NASA, araştırmaların, biyoloji, fizik ve teknolojik gelişmeleri kapsayacağını açıkladı.

Kaynak:BBC,NTV

ÖNERİLENLER

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER