Çin Uzay Aracı Mars’a İniş Yaptı

ÖNERİLENLER

Çin uzay aracı Zhu Rong Mars’a başarılı bir şekilde iniş yaptı. Amerika ve Rusya’dan sonra Mars’a başarılı bir şekilde araç indirmeyi başaran üçüncü ülke Çin oldu.

Temsili resim kaynağı CNSA

Geçtiğimiz yıl, 23 Temmuz günü Dünya’dan ayrılan Tianwen-1, 10 Şubat günü Mars’ın yörüngesine girmişti. Yaklaşık 3 ay boyunca yörüngede kaldığı sürede Çin Uzay Ajansı bilim insanları iniş bölgesi ile ilgili veriler toplayarak analizler yaptı. Cumartesi gecesi saat 02:11 de de iniş başarı ile gerçekleşti.

Mars ile Dünya arasındaki uzaklığın şu anda 320 milyon kilometre olması gönderilen sinyallerde yaklaşık 18 dakikalık bir gecikme oluşturuyor. Bu yüzden iniş sırasında Dünya’dan müdahale etmek mümkün değil, iniş sistemleri otomasyon programı tüm iniş işlemini bağımsız olarak koordine ediyor. İndikten sonra güneş panellerini açıp Dünya’ya ilk sinyalini göndermesi ise 17 dakika sürdü.

iniş platformundan ayrılıp güneş panellerini açarak göreve başlayan Zhu Rong. Temsili resim kaynağı CNSA

Mars’ın yüzeyinde saatte 200 metre yol alma kapasitesine sahip olan yüzey gezgini Zhu Rong, üzerinde bulunan 6 değişik cihaz ile veri toplayarak Dünya’ya gönderecek.

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER