Çin Ulusal Uzay Dairesi’in Ay Fotoğrafları

ÖNERİLENLER

ay

Çin Ulusal Uzay Dairesi, Ay’ın gerçek renkteki, HD kalitesinde, daha önce görülmemiş, yüzlerce fotoğrafını çekti ve indirilebilir halde sundu.Aralarında 2013 yılında Ay’ın yüzeyine ulaşan, Yutu isimli uzay aracının da bulunduğu, daha önce görülmemiş, HD ve gerçek renk kalitesindeki fotoğraflar, indirmeye hazır olarak toplu halde yayımlandı.

Bu görseller, Yutu’nun, Ay’ın yüzeyine inmesiyle başlayan dönemden sonra Chang’e 3 uzay aracı ve Yutu ile çekilmeye başlandı. 2013 yılında, Çin de Rusya ve Amerika gibi, Ay yüzeyine başarılı ve yumuşak inmeyi başaran ülkeler rütbesine erişmişti. Çin’in bu başarısını değerli kılan ise, son 37yıldaki ilk yumuşak inişin yapılmış olması. En son başarılı yumuşak iniş, 1976 yılında Rusya’nın Luna 24 uzay aracı ile yapılmıştı.

Çin’in sıradaki planı ise Chang’e 4 isimli uzay aracını 2018 yılında, Ay’ın uzak tarafına indirebilmek. Eğer Çin bunu başarabilirse, Ay’ın uzak yüzeyine, uzay aracı indirebilmiş ilk ülke olacak. Ayrıca Moon Express adlı özel bir şirket, kendi uzay araçlarını yapıp, 2017 yılında Ay’a göndererek, Ay’a ayak basan ilk özel şirket olmak istiyor.

ay2 ay3 ay4 ay5 ay22

ÖNERİLENLER

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER