Çin Milyonlarca Higgs Bozonu Üretecek

ÖNERİLENLER

s-42aabffd7fc2535f6fdfd5d6fa998f7e5454717b

Çin, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) tarafından kullanılan parçacık hızlandırıcısı LHC’nin iki katı büyüklüğünde bir tesis inşa etmek istiyor.

Çin medyasında yer alan bilgiye göre inşası 2020’de başlayacak olan tesis, 24 kilometre uzunluğundaki LHC’den katlarca daha fazla enerji tüketecek. LHC’nin en az 7 katı daha fazla enerji kullanacak olan parçacık hızlandırıcısı, varlığı 2012’de kanıtlanan Higgs bozonundan milyonlarca üretebilme kapasitesinde olacak.

CERN bu hafta içinde yaptığı açıklamada LHC’de yapılacak güncellemelerle deney kapasitesinin artırılacağını açıkladı. CERN, 2025’te tamamlanması planlanan proje kapsamında parçacıkları çarpıştırmak için kullanılan 13 Tera elektronvolt (TeV) gücünün 100 TeV’a çıkarılacağını açıkladı.

LHC, atom altı parçacıkları çok yüksek hızlarda çarpıştırarak yeni parçacıkların ortaya çıkmasını sağlıyor. LHC’de 2012’de yapılan deneyler, fizikçi Peter Higgs’in 1960’lar varlığını öne sürdüğü Higgs bozonunun tespit edilmesiyle sonuçlanmıştı. Yapılan parçacık keşifleri, Standart Model’in temellerini sarsan değişimler olarak kabul ediliyor.

Kaynak: Guardian, Al Jazeera

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER