Charles Lindbergh

ÖNERİLENLER

Charles Lindbergh, 1927 yılında Spirit of St. Louis adlı tek kanatlı uçağıyla Atlantik Okyanusu’nu tek başına ve durmaksızın geçen ilk kişi olduktan sonra uluslararası üne kavuşan Amerikalı bir havacıydı. Daha önceki pilotlar Atlantik’i aşamalı olarak geçmişlerdi, ancak dönemin uçaklarının çoğu yakıt almak için durmadan yolculuk yapacak kadar yakıt taşıyacak donanıma sahip değildi.

Lindbergh, St. Louis’deki birkaç kişinin de desteğiyle, Fransız otelci Raymond Orteig tarafından New York’tan Paris’e bir uçağı durmaksızın uçuran ilk kişi için konulan 25.000 dolarlık ödül olan Orteig Ödülü için yarışmaya karar verdi.

San Diego’daki Ryan Havayolları, Lindbergh’in uçuşu için Ryan M-2 uçaklarından birini yeniledi. Ryan NYP (New York-Paris için) olarak adlandırılan özelleştirilmiş uçak, daha uzun bir gövdeye, daha uzun bir kanat açıklığına ve ekstra yakıtın ağırlığını karşılamak için ek desteklere sahipti.

Uçağa güç veren motor, Wright kardeşler tarafından kurulan uçak üreticisi Wright Aeronautical tarafından üretilen bir Wright J5-C idi.

Lindbergh, finansal destekçilerinin onuruna Spirit of St. Louis adını verdiği uçağını, uçağın burnunda ve kanatlarında ekstra yakıt tanklarıyla özel olarak inşa ettirdi.

Motor ile kokpit arasına monte edilen bir benzin deposu Lindbergh’in ön camdan görüşünü engelliyordu. Lindbergh kendisine yol göstermesi için, ileriye doğru sınırlı bir görüş için sol taraftaki pencereden dışarı kaydırabileceği geri çekilebilir bir periskop da dahil olmak üzere aletler kullanmak zorunda kaldı.

Lindbergh 25 yaşındayken Spirit of St. Louis ile 20 Mayıs 1927 sabahı Long Island’daki Roosevelt Field’da çamurlu bir pistten havalandı.

Uçağın yan camlarını açık bıraktı, böylece soğuk hava ve yağmur 33-1/2 saatlik uçuşta onu uyanık tutacaktı. Uykusuz kalan Lindbergh daha sonra uçuş sırasında hayaletlerle ilgili halüsinasyonlar gördüğünü bildirdi.

Lindbergh Paris’e İniş Yaptı

Lindbergh ve Spirit of St. Louis 21 Mayıs 1927’de Paris’in Le Bourget havaalanına güvenli bir şekilde iniş yaptı. Yaklaşık 150.000 kişilik coşkulu bir kalabalık bu tarihi ana tanıklık etmek üzere Fransız havaalanında toplanmıştı.

Atlantik’i kesintisiz uçarak geçen ilk kişi ve bu yolculuğu tek başına yapan ilk kişi olarak Lindbergh bir anda dünya çapında bir şöhret haline geldi. Bir söylentiye göre kalabalık “sanki Lindbergh suyun üzerinde uçmuş değil de yürümüş gibi davranıyordu”.

New York’ta bir geçit töreni düzenlendi; o gün tahminen 4 milyon kişi genç kahramanı görmeye geldi. Lindbergh Amerika Birleşik Devletleri, Fransa ve diğer ülkelerden çok sayıda ödül ve onur madalyası kazandı.

Sonraki birkaç ay boyunca Lindbergh, Spirit of St. Louis ile Amerika Birleşik Devletleri ve Meksika’da bir iyi niyet turu gerçekleştirdi.

Uçağı 1928 yılında Smithsonian Enstitüsü’ne bağışladı ve Spirit of St. Louis halen Washington, D.C.’deki Ulusal Hava ve Uzay Müzesi’nde daimi olarak sergilenmektedir.

Lindbergh’in Kaçırılması

1 Mart 1932’de Lindbergh’in 20 aylık oğlu Charles Augustus Lindbergh, Jr. Lindbergh’in Hopewell, New Jersey yakınlarındaki evinin ikinci katındaki kreşinden kaçırıldı.

Lindbergh ve eşi Anne, kreşin pencere kenarında 50.000 dolar talep eden bir fidye notu buldular. Birkaç gün sonra 70.000 dolar talep eden yeni bir fidye notu ortaya çıktı.

Kaçırılma olayı tüm ulusu büyüledi. Birçok kişi buna “yüzyılın suçu” dedi.

Lindbergh’ler parayı teslim ettiklerinde, bebeklerinin Massachusetts’teki Martha’s Vineyard açıklarında “Nellie” adlı bir teknede bulunabileceği söylendi. Kapsamlı bir aramadan sonra bebekten ya da tekneden hiçbir iz bulunamadı.

Bir kamyon şoförü Lindbergh bebeğin cesedini 12 Mayıs 1932’de, Lindbergh’in New Jersey’deki evinden yaklaşık dört mil uzakta buldu. Müfettişler, kısmen gömülü ve kötü bir şekilde çürümüş olan çocuğun yaklaşık iki aydır ölü olduğunu tahmin ediyorlardı.

Almanya doğumlu marangoz Bruno Richard Hauptman 1935 yılında cinayetten suçlu bulundu. Ertesi yıl elektrikli sandalyede idam edildi.

Önce Amerika Komitesi

Dünya Savaşı öncesinde Lindbergh açık sözlü bir izolasyonistti. Amerika’nın İkinci Dünya Savaşı’na girmesine karşı çıkan ve yaklaşık 800.000 üyesi olan Önce Amerika Komitesi’nin önde gelen sesi oldu.

Lindbergh 1941’de birkaç AFC mitinginde konuşma yaptı. Grup anti-Semitik ve faşizm yanlısı söylemleriyle dikkat çekmiş, bu da bazılarının Lindbergh’i Nazi sempatizanı olarak nitelendirmesine yol açmıştır.

İlk Amerikan Komitesi, Pearl Harbor’a yapılan Japon saldırısının ardından Aralık 1941’de dağıldı.

Pearl Harbor saldırısından sonra Lindbergh, Birleşik Devletler’in savaş çabalarını açıkça destekledi. Dünya Savaşı’nın Pasifik Tiyatrosu’nda sivil bir yüklenici olarak düzinelerce savaş görevinde uçmaya devam etti.

Çevreci Lindbergh

Lindbergh, dünyaca ünlü 1927 transatlantik uçuşunda Nova Scotia üzerinden uçarken gökyüzünün binlerce ördekle kapkara olduğunu hatırlıyordu.

Lindbergh, yaşı ilerledikçe modern teknolojinin dünyadaki hayvan ve bitkilere zarar verdiği konusunda giderek daha fazla endişe duymaya başladı. Sadık bir korumacı oldu ve bir dizi çevre davasını savundu.

1960’larda Dünya Vahşi Yaşam Fonu, Doğa Koruma Derneği ve Uluslararası Doğa Koruma Birliği gibi çevreci gruplar için kampanya yürüttü. Düzinelerce doğal yaşam alanının yok olmasına karşı mücadele etti.

Ayrıca Afrika ve Filipinler’deki kabileler arasında yaşadı ve Hawaii’deki Haleakala Ulusal Parkı’nın kurulmasına yardımcı oldu.

Lindberg hayatının son birkaç yılını Hawaii’de geçirmiştir. Kanserden 1974 yılında 72 yaşında öldü ve Maui adasındaki Kipahulu’ya gömüldü.

 

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER