Uçuş Tarihi: Atılımlar, Felaketler ve Fazlası

ÖNERİLENLER

İnsanlar binlerce yıldır gökyüzüne çıkmanın hayalini kuruyor. Bu arayış, antik Çin’de uçurtma uçurmaktan, 18. yüzyıl Fransa’sında hidrojenle çalışan sıcak hava balonlarına ve radar ya da insan gözü tarafından tespit edilemeyecek kadar sofistike çağdaş hava taşıtlarına kadar uzanmıştır.

Aşağıda Da Vinci’den insansız hava araçlarına kadar insanoğlunun uçuş takıntısının zaman çizelgesi yer almaktadır. Emniyet kemerinizi bağlayın ve kalkışa hazırlanın.

1505-06: Da Vinci uçmayı hayal etti, bulgularını yayınladı

Tarihte çok az kişi İtalyan sanatçı ve mucit Leonardo da Vinci kadar havacılık üzerine detaylı fikirlere, teorilere ve hayallere sahip olmuştur. Kuşların Uçuşu Üzerine Kodeks adlı kitabı, uçuşun doğası ve aerodinamik ilkeler üzerine havacılığın ve insan yapımı uçakların gelişiminin ilk temellerini atacak ve büyük ölçüde etkileyecek binlerce not ve yüzlerce eskiz içeriyordu.

21 Kasım 1783: İlk insanlı sıcak hava balonu uçuşu

Fransız Joseph-Michel ve Jacques-Étienne Montgolfier kardeşlerin yolcu olarak bir ördek, bir koyun ve bir horozla başarılı bir deneme uçuşu gerçekleştirmelerinden iki ay sonra, iki insan Montgolfier tasarımı bir balonla Paris’in üzerine çıktı. Elle beslenen bir ateşten güç alan kağıt ve ipekten hava aracı 500 dikey feet yükseldi ve yaklaşık yarım saatte 5,5 mil yol kat etti. Ancak uzay yarışının 18. yüzyıldaki bir versiyonunda, rakip balon mühendisleri Jacques Alexander Charles ve Nicholas Louis Robert sadece 10 gün sonra çıtayı yükseltti. Hidrojen gazıyla çalışan balonları 25 mil yol kat etti ve iki saatten fazla havada kaldı.

1809-1810: Sir George Cayley aerodinamiği tanıttı

At the dawn of the 19th century, English philosopher George Cayley published “On Aerial Navigation,” a radical series of papers credited with introducing the world to the study of aerodynamics. By that time, the man who came to be known as “the father of aviation” had already been the first to identify the four forces of flight (weight, lift, drag, thrust), developed the first concept of a fixed-wing flying machine and designed the first glider reported to have carried a human aloft.

24 Eylül 1852: Giffard’ın zeplini motorlu hava yolculuğunun mümkün olduğunu kanıtladı

Wright kardeşlerin gökyüzüne çıkmasından yarım asır önce, Fransız mühendis Henri Giffard ilk motorlu ve kontrol edilebilir hava uçuşunu gerçekleştirdi. Buhar enjektörünü icat eden Giffard, kendisi de 100 kiloluk bir kazanla çalışan 250 kiloluk, 3 beygir gücünde bir motorla çalışan üç kanatlı bir pervane tarafından gevşek bir şekilde yönlendirilen 143 fit uzunluğunda, puro şeklindeki bir zeplin olan “Giffard Zeplini” ile Paris’ten Élancourt’a yaklaşık 17 mil yol kat etti. Uçuş, buharla çalışan bir hava gemisinin yönlendirilebileceğini ve kontrol edilebileceğini kanıtladı.

1876: İçten yanmalı motor her şeyi değiştirdi

Alman mühendis Nikolaus Otto, Fransız mühendislerin ilerlemelerini temel alarak daha hafif, daha verimli, gazla çalışan bir yanmalı motor tasarladı ve daha önce evrensel olan buharla çalışan motora bir alternatif sağladı. Bu yenilik, otomobil yolculuğunda devrim yaratmanın yanı sıra, daha uzun ve daha kontrollü havacılık çağını başlattı.

17 Aralık 1903: Wright kardeşler kısa süreliğine havalandı

Kitty Hawk, Kuzey Carolina’dan uçan Orville ve Wilbur Wright kardeşler, havadan ağır bir uçağın ilk kontrollü ve sürekli uçuşunu gerçekleştirdiler. Her iki kardeş de ahşap, benzinle çalışan pervaneli çift kanatlı uçakları “Wright Flyer”ı iki kez uçurdu (toplam dört uçuş); en kısa uçuş 12 saniye, en uzun uçuş ise yaklaşık 59 saniye sürdü. Bugün tarihi bir olay olarak kabul edilen bu başarı, uçuşların önemli olamayacak kadar kısa olduğuna inanan dönemin gazeteleri tarafından büyük ölçüde görmezden gelindi.

1907: İlk helikopter havalandı

Fransız mühendis ve bisiklet üreticisi Paul Cornu, Fransa’nın Lisieux kenti yakınlarında 20 saniye boyunca yerden yaklaşık 1,5 metre yükseğe kaldırıldığında, günümüz helikopterinin öncüsü olan döner kanatlı, dikey kaldırmalı bir hava aracına binen ilk insan oldu. Helikopterin versiyonları geçmişte de denenmişti -İtalyan mühendis Enrico Forlanini otuz yıl önce 1877’de ilk rotorlu hava taşıtını tanıtmıştı. Gelecekte de geliştirilecek, Amerikalı tasarımcı Igor Sikorsky 1939’da Stratford, Connecticut’ta daha standart bir versiyonunu tanıtacaktı. Ancak Cornu’nun kısa uçuşu, onu tarih kitaplarına kesin bir ilk olarak yerleştirecekti.

1911-12: Harriet Quimby kadın pilotlar için iki ilki başardı

Gazeteci Harriet Quimby, sadece dört aylık uçuş derslerinin ardından 1911 yılında pilot lisansı alan ilk Amerikalı kadın oldu. Karizması ve şovmenliğinden (güvenlik kontrollerine gösterdiği özen kadar menekşe rengi saten uçuş kıyafetiyle de ünlendi) yararlanan Quimby, ertesi yıl İngiliz kanalını tek başına uçarak geçen ilk kadın olarak bir ilke daha imza attı. Ancak bu başarı, iki gün önce Titanik’in batmasıyla gölgede kaldı.

Ekim 1911: Uçak askerileştirildi

İtalya, Türk-İtalyan savaşı sırasında bombalama, keşif ve ulaşım için hem tek kanatlı uçakları hem de hava gemilerini kullandığında, uçakları askeri operasyonlara önemli ölçüde dahil eden ilk ülke oldu. Birkaç yıl içinde uçaklar I. Dünya Savaşı’nda belirleyici bir rol oynayacaktı.

1 Ocak 1914: İlk ticari yolcu uçuşu

Petersburg Belediye Başkanı Abe Pheil’i uçan hava botu “St. Petersburg-Tampa Airboat Line” ile Tampa Körfezi boyunca taşıdı. 23 millik uçuş (çoğunlukla Tampa Körfezi kıyısı boyunca) 5.00 dolara mal oldu ve ticari havayolu endüstrisinin temelini atacaktı.

1914-1918: Dünya savaşı uçakların askerileştirilmesini hızlandırdı

Birinci Dünya Savaşı, uçakların aktif savaşta kullanımını genişleterek büyük ölçekte kullanıldığı ilk büyük çatışma oldu. Uluslar hava stratejisini denetlemek üzere yüksek rütbeli generaller atadı ve yeni bir savaş kahramanı türü ortaya çıktı: savaş pilotu veya “uçan as”.

The Illustrated Encyclopedia of Military Aircraft’a göre Fransa, 1914-1918 yılları arasında yaklaşık 68.000 uçak üreterek savaşın önde gelen uçak üreticisi oldu. Bunlardan yaklaşık 53.000’i düşürüldü, çakıldı ya da hasar gördü.

Haziran 1919: İlk kesintisiz transatlantik uçuş

Büyük Savaş’tan kalma modifiye edilmiş bir ‘Vickers Vimy’ bombardıman uçağıyla uçan İngiliz havacılar ve savaş gazileri John Alcock ve Arthur Brown, ilk kesintisiz transatlantik uçuşu gerçekleştirdi. Charles Lindbergh’in Atlantik’i tek başına geçmesinden sekiz yıl önce gerçekleştirdikleri 16 saatlik tehlikeli yolculukları, Newfoundland, St. John’s’da başladı ve burada pistin sonundaki ağaçları güçlükle aştılar. Felaketlerle dolu bir uçuşun ardından İrlanda’nın County Galway kentindeki bir turba bataklığına çakıldılar; dikkat çekici bir şekilde iki kişi de yaralanmadı.

1921: Bessie Coleman pilot lisansı alan ilk siyahi kadın oldu

Jim Crow dönemi ABD uçuş okullarının Siyah bir kadını kabul etmemesi Bessie Coleman’ı durdurmadı. Bunun yerine, 13 kardeşten biri olan Teksas doğumlu ortakçı kızı, Fransa’nın Le Crotoy kentindeki Caudron Kardeşler Havacılık Okulu’na başvurabilmek için Fransızca öğrendi. Orada, 1921 yılında, pilot lisansı alan ilk Afro-Amerikan kadın oldu. Kısa süre sonra alametifarikası olacak loop-the-loop ve figure-8 hava manevraları da dahil olmak üzere 1922’de siyahi bir kadın tarafından yapılan ilk halka açık uçuşu gerçekleştirdikten sonra, heyecan verici gözüpek hava gösterileriyle ve artan ününü siyahi Amerikalıları uçmaya teşvik etmek için kullanmasıyla ünlendi. Coleman 1926 yılında rutin bir test uçuşunda yolcu olarak trajik bir şekilde öldü. Chicago’daki cenazesine binlerce kişinin katıldığı bildirildi.

1927: Lucky Lindy ilk solo transatlantik uçuşunu gerçekleştirdi

Alcock ve Brown’un birlikte transatlantik uçuşu yapmalarından yaklaşık on yıl sonra, Detroitli 25 yaşındaki Charles Lindbergh, bir çift ünlü Fransız havacının kendi denemelerinde ölmelerinden sadece birkaç gün sonra, ilk tek başına geçişi tamamladığında dünya çapında üne kavuştu. “Spirit of St. Louis” uçağıyla New York’tan Paris’e uçan “Şanslı Lindy”, iki büyük merkez arasındaki ilk transatlantik yolculuğu ve 2.000 milden fazla mesafeyle en uzun transatlantik uçuşu gerçekleştirdi. Bu başarı Lindbergh’i anında zamanının en büyük halk kahramanlarından biri haline getirdi, ona Onur Madalyası kazandırdı ve havacılığın olanaklarına yönelik yeni bir ilgi çağının başlamasına yardımcı oldu.

1932: Amelia Earhart Lindbergh’in başarısını tekrarladı

Lindbergh’in uçuşunu tamamlamasından beş yıl sonra, “Lady Lindy” Amelia Earhart, 20 Mayıs 1932’de Harbour Grace, Newfoundland’dan yola çıkarak ve yaklaşık 14 saat sonra Culmore, Kuzey İrlanda’ya inerek Atlantik Okyanusu boyunca tek başına uçan ilk kadın oldu. Earhart, havacılık kariyerinde dünya çapında bir üne kavuşacak ve birçok kadın hız, iç mesafe ve kıtalararası havacılık rekoru kıracaktı. Ancak en unutulmaz başarısı sonuncusu olacaktı. Earhart 1937 yılında dünyanın çevresini dolaşmaya çalışırken Orta Pasifik Okyanusu üzerinde kayboldu ve bir daha ne görüldü ne de kendisinden haber alındı.

1937: Hindenburg düştü…

Birinci ve İkinci Dünya Savaşları arasında, havacılık öncüleri ve Alman Luftshiffbau Zeppelin gibi büyük uçak şirketleri soğanlı, havadan hafif hava gemilerini -aslında dev uçan gaz torbalarını- bir ticari ulaşım yöntemi olarak yaygınlaştırmak için çok uğraştılar. Ancak 1937’deki meşhur Hindenburg faciasından sonra buharla çalışan, hidrojen dolu hava gemilerinin vaatleri hızla buharlaştı. Zeppelin şirketinin amiral gemisi Hindenburg’un içindeki gaz bir iniş denemesi sırasında patlayarak 35 yolcu ve mürettebatın ölümüne ve hayatta kalan 62 kişinin çoğunun da feci şekilde yanmasına neden oldu.

14 Ekim 1947: Chuck Yeager ses duvarını aştı

İkinci Dünya Savaşı sırasında as bir savaş uçağı olan Chuck Yeager, 1947 yılında Mojave Çölü üzerinde ordu için deneysel X-1 süpersonik roket jetini test ederken 700 m.p.h. hıza ulaştığında “Yaşayan En Hızlı Adam” unvanını kazandı. Ses hızından daha hızlı seyahat eden ilk kişi olmak, havacılık tarihinin en destansı başarılarından biri olarak selamlandı – ilk uçuşundan sonra midesinden rahatsızlanan biri için hiç de fena değil.

1949: Dünyanın ilk ticari jet uçağı havalandı

İlk yolcu uçak seyahatleri gürültülü, soğuk, rahatsız ve sarsıntılıydı, çünkü uçaklar alçak irtifalarda uçuyor ve bu da onları hava koşullarının üstüne değil içine taşıyordu. Ancak İngiliz üretimi de Havilland Comet dört türbin motoru, basınçlı kabini, geniş pencereleri ve nispeten rahat oturma alanıyla 1949 yılında ilk uçuşunu gerçekleştirdiğinde, modern ticari hava yolculuğunda çok önemli bir adım atılmış oldu. Ancak erken ve kusurlu bir tasarım, de Havilland’ın bir dizi uçuş ortası felaketinin ardından yere indirilmesine neden oldu – ancak dünyaya neyin mümkün olduğuna dair bir fikir vermeden önce değil.

1954-1957: Boeing uçmayı cazip hale getirdi

Seattle merkezli Boeing, konforu, hızı ve güvenliğiyle öne çıkan şık 707 uçağının piyasaya sürülmesiyle modern Amerikan jet seyahati çağını başlattı. Pan American Airways, uzun, süpürme kanatlı uçakları teslim alan ilk ticari taşıyıcı oldu ve New York’tan Paris’e günlük uçuşlar başlattı. 707 kısa sürede savaş sonrası modernitenin sembolü haline geldi – hava yolculuğunun sıradanlaştığı, insanların uçmak için giyindiği ve uçuş görevlilerinin şıklığın timsalini yansıttığı bir dönem. Uçak Frank Sinatra’nın hit şarkısı “Come Fly With Me “ye bile ilham verdi.

27 Mart 1977: Tenerife’de Felaket

Tarihin en büyük havacılık felaketinde, iki Boeing 747 jeti – Pan Am 1736 ve KLM 4805 – İspanya’nın Kanarya Adaları’ndaki Los Rodeos Havaalanı pistinde çarpıştığında 583 kişi öldü ve onlarca kişi yaralandı. Çarpışma, sisle kaplı bir pistte ilerlemeye çalışan KLM jetinin, Pan Am jet uçağı henüz pistteyken kalkışa geçmesiyle meydana geldi. KLM uçağındaki herkes ve Pan Am uçağındaki çoğu kişi hayatını kaybetti. Trajik bir şekilde, her iki uçağın da o gün o havaalanından uçması planlanmıştı, ancak yakındaki bir havaalanında patlatılan küçük bir bomba her ikisinin de Los Rodeos’a yönlendirilmesine neden oldu.

1978: Uçuş elektronik hale gelir

ABD Hava Kuvvetleri, F-16 Fighting Falcon savaş uçağı için ilk fly-by-wire işletim sistemini geliştirdi ve kullanıma sundu. Uçağın manuel uçuş kontrol sistemini elektronik bir sistemle değiştiren bu sistem, navigasyon, iletişim ve diğer yüzlerce işletim sisteminin bilgisayarlarla otomatikleştirildiği havacılığın “Bilgi Çağı “nı başlattı. Bu ilerleme insansız hava araçları ve insansız hava araçları, daha çevik füzeler ve gizli uçakların yaygınlaşması gibi gelişmelere yol açmıştır.

1986: İniş yapmadan dünya turu

Amerikalı pilotlar Dick Rutan ve Jeana Yeager (Chuck ile bir akrabalıkları yoktur) yakıt ikmali yapmadan ya da iniş yapmadan dünya çevresindeki ilk uçuşu tamamladılar. Rutan’ın kardeşi tarafından tasarlanan tek kanatlı, çift motorlu “Rutan Model 76 Voyager”, uzun mesafeli uçuşa uygun olması için 17 yakıt tankıyla inşa edilmişti.

ÖNERİLENLER

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER