Bilim İnsanları Kara Delikler ile Çalışan Uzay Gemilerini Nasıl Tespit Edebileceğimizi Açıkladılar

ÖNERİLENLER

Birçok dünya dışı varlığın (ETI) insanlıktan daha yaşlı ve teknolojik olarak daha ileri olacağı sonucuna varıldığı için, Dünya Dışı Varlık Araştırması (SETI) yapanlar daha gelişmiş bir türün ne yapabileceğini düşünmek zorundadır. Özellikle radikal bir fikir, uzay uçuşu yapan medeniyetlerin, kara deliklerden (Hawking radyasyonu) yayılan radyasyonu güç üretmek için kullanabileceğini ileri sürmekte.

Buna dayanarak, Kansas Devlet Üniversitesi’nden (KSU) bir matematikçi olan Louis Crane – son zamanlarda gama teleskopları kullanarak yapılan anketlerin küçük yapay kara delikler tarafından desteklenen uzay aracı kanıtlarını nasıl bulabileceğini gösteren bir çalışma yazdı.

“Gama Işını Teleskoplarını Kullanarak Dünya Dışı Medeniyetleri Aramak” adlı araştırma son zamanlarda online ortamlardan ulaşılabilmekte.

İlk makalede, Crane ve Westmoreland, Hawking radyasyonunu yapay bir kara delikten kullanma olasılığını araştırdı. Olasılığın sınırında olduğuna karar verdiler, ancak şu anda bilinmeyen kuantum gravite etkilerinin bir sorun olabileceği sonucuna vardılar.

Crane, en son makalesinde, böyle bir sistemin üreteceği sonuçtaki gama ışınlarının ETI’lerin aranmasına nasıl yardımcı olabileceğini açıklayarak bir adım daha ileri gitti.

Kara delikli uzay aracı

Kara delikli bir uzay aracı kavramı ilk olarak 1975’te ünlü bilimkurgu yazarı Arthur C. Clarke tarafından yayımlanan Imperial Earth isimli romanda tanıtıldı. Benzer bir fikir, 1978 tarihli kısa öyküsü “Killing Vector” da Charles Sheffield tarafından sunuldu. Her iki durumda da, Clarke ve Sheffield gelişmiş uygarlıkların enerji ihtiyaçlarını karşılamak için kara deliklerden nasıl enerji çıkarabildiklerini açıklamaktadır. Tüm bu konseptin saf bilimkurgu madeni olmasının yanı sıra, güç üretmek için bir kara deliği kullanabilme kabiliyeti oldukça ciddi avantajlar sağlayacaktır.

Ek olarak, bu tür teknolojik faaliyetlerle ilişkili imzalar (diğer bir deyişle “tekno-imzalar”) çok yüksek düzeyde bir ilerlemeye işaret edecektir. Yapay bir kara delik oluşturmak için gerekli enerji gereksinimlerinin yanı sıra, onu kullanmakla ilgili teknik zorluklar göz önüne alındığında, süreç Kardashev Ölçeğinde bir Tip II uygarlığından daha az şeyin ötesinde bir şey olacaktır.

Crane: “Yapay bir kara delik üretmek için milyar tonluk bir gama ışını lazerini nükleer boyutlara odaklamamız gerekecek. Bu, dünyadaki otomobiller kadar yüksek teknoloji nükleer bombaları yapmak gibi bir şey. Sadece bunun ölçeği mevcut dünya ekonomisinin ötesinde. Güneş Sistemini tamamen kullanan bir medeniyet kaynaklara sahip olacak.

Bu, çoğu insanlığın yapabileceğinin ötesinde olan teknik zorlukların en küçüğü bile değil. Bunlar, gama ışını lazerini çalıştırmak için harcayabilecekleri güç miktarını, bu enerjinin depolanacağı ve bu emisyonların atomik bir alana nasıl odaklanacağını içermekte. Crane’nin belirttiği gibi, bunun nasıl yapılabileceğine dair öneriler var ancak bu öneriler spekülatif kalıyorlar.

Konseptin yanı sıra, kara delik destekli bir medeniyet fikri de SETI araştırması için sunduğu imkanlardan dolayı oldukça ilginç.

Diğer teknolojik faaliyet işaretlerinde olduğu gibi (diğer bir adıyla “tekno-imza”), gama ışını lazerleriyle oluşturulan minik, yapay kara deliklere sahip olan bir medeniyet, “spill-over” olarak bilinen küçük bir şey sayesinde tespit edilebilir.

Aynı şekilde, SETI araştırmacıları gama ışını lazerlerinden spill-over belirtileri aramak için gama ışını teleskoplarına güvenebilirler. Crane’nin söylediği gibi:

Eğer bazı gelişmiş medeniyetler zaten böyle bir yıldız gemisine sahipse, mevcut VHE gamma ışını teleskopları kirişindeysek 100 ila 1000 ışıkyılı uzaklıkta tespit edebilirdi. Yıllar boyunca sürekli değişen kırmızıya kaymalarıyla doğal kaynaklardan ayırt edilebilirlerdi. Bu astronomların araştırılması için nokta benzeri gama ışını kaynaklarının zaman serisi frekans eğrilerini tutmaları gerekecek. Bu, şu anda yaptıkları bir şeymiş gibi görünmüyor.

Belki de en heyecan verici olanı, astronomların, enerji üretimi için bu tür bir yöntemi kullanan II. Tür Kardashev uygarlıklarının belirtilerini bulmuş olabileceği gerçeğidir.

Crane’nin açıkladığı gibi, evrenimizde doğal bir açıklama yapılmayan bazı nokta benzeri gama ışını kaynakları tespit edildi.

Fermi Gamma-ray Uzay Teleskopu (FGST) gibi uzay tabanlı teleskoplar ve Yüksek Enerji Stereoskopik Sistemi (HESS) ve Çok Enerjili Radyasyon Görüntüleme Teleskopu Array Sistemi (VERITAS) gibi yer temelli tesisleri kullanarak gelecekteki gözlemler bu kaynakların aslında doğada yapay olup olmayacağını belirlemeye yardımcı olabilir.

Daha yüksek çözünürlük ve görüntüleme özelliklerine sahip yeni nesil cihazlarla birleştiğinde, gama ışını lazer yayılımı ve diğer potansiyel teknolojiler orada tanımlanmayı bekliyor olabilir.

Bu arada, insanlığın hala bu tür bir teknolojiyi inşa etmeyi düşünmeye başlamadan önce daha uzun bir yol kat etmesi gerektiğini de belirtelim.

Kaynak: New Paper

Describes How We Could Detect Alien

Spacecraft Powered by Black Holes |

ScienceAlert

Bilim Org

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER