Ay’a Çakılan Araçtaki Su Ayıları Canlı Kalmış Olabilir

ÖNERİLENLER

Ay’a ayak basan adamları duydunuz, peki ya su ayılarını?

Nisan ayında Ay’a çarparak düşen Beresheet uzay aracında “Su Ayıları” veya “Yosun Domuz Yavruları” olarak da bilinen binlerce Tardigrad bulunmaktaydı. (Tardigradlar; Mikroskobik canlılar, dünya’nın en küçük hayvanları, tatlı sularda ve nemli alanlarda yaşarlar.)
Bu minik yaratıklar inanılmaz derecede dayanıklılar, aşırı düşük sıcaklıklara ve zorlu koşullara dayanabilirler, onları uzaya gönderen Arch Mission Foundation, bazılarının hayatta kalmış olabileceğine inanıyor.

Uzay aracının düştüğü yer tespit edildi.

Beresheet isimli İsrail Uzay Ajansı tarafından Ay’a gönderilmek üzere tasarlanmış araç.

 

 

 

 

 

 

Tardigradlar, bir milimetreden uzun olmayan tombul küçük hayvanlardır.  Suda veya yosun gibi bitkilerde bulunan su filmlerinde yaşarlar ve buzlu dağlardan kutup bölgelerine, sıcak ekvator ikliminden denizin derinliklerine kadar dünyanın en zorlu ortamlarında bulunabilirler.

Credit: Eye of Science/Science Source

Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan The Arch Mission, “Nuh’un gemisi” veya “Dünya’mız hakkında bir bilgi yedeklemesi” yaratma girişiminde bulunarak, Ay’a çok uzun süre bozulmayacak, kuvarstan yapılmış disklerde, gezegenimiz hakkında bilgi içeren, 30 milyon sayfalık, bir arşiv görevi görecek olan “Ay Kütüphanesi” gönderdi.

Southampton Üniversitesinden Dr. Peter Kazansky ve ekibi tarafından geliştirilmiş dünyanın en dayanıklı optik bilgi depolama diski kuvarstan yapılmış.

Kütüphanenin yanı sıra, Arch Mission insan DNA örnekleri ve kurutulmuş bir miktar tardigratı uzaya gönderdi.

Arch Mission Foundation’nın kurucukarından, Nova Spivack CNN’e yaptığı açıklamada “Onları seçmemizin sebebi çok özel olmalarıdır. Dünya’da bildiğimiz en dayanıklı canlılardır. Neredeyse tüm gezegensel felaketlerden sağ çıkabilirler. Uzay boşluğunda hayatta kalabilirler, radyasyona dayanabilirler”  dedi.

Tardigradların ucu pençeli sekiz bacakları vardır, bir beyin ve merkezi sinir sistemi ve ağızlarının arkasında gıdaları delebilecek vantuz benzeri bir yutak vardır.

Credit: Eye of Science/Science Source

Arch Mission, yaratıkları vücutlarının kurutulduğu ve metabolizmalarının normal düzeyin yüzde 0.01’i kadar yavaşlatıldığı “askıya alınmış bir canlılık” durumuna soktu.  Spivack, “Bu durumdayken onlara laboratuvarda yeniden su verilince, tekrar uyanabiliyorlar ve hayatta dönüyorlar”  diyerek izah etti.

Hayvanlar susuz halde iken üreyemez veya hareket edemezlerse de, eğer çarpma sonucu ölmemişler ise yeniden su aldıklarında, yıllar sonra bile tekrar hayata dönebilirler.  Spivack, “Aya canlı gönderme şansı önümüze sıkça çıkan bir şey değil, biz de bu fırsatı Ay gezisine bu canlıları göndererek değerlendirdik” diye ekledi.

Araştırmacılar, tardigradlar ile birlikte ay kütüphanesindeki bilgilerin çoğunun çarpmanın etkisinden kurtulmuş olabileceğini ve milyonlarca yıl sonra bile yeniden insan hayatını canlandırmak için kullanılabileceğini düşünüyorlar.

Spivack son olarak “Düşünebileceğimiz en iyi senaryo, küçük kütüphanenin tamamen sağlam kalmış olması ve Ay’da güzel kumlu bir yamaçta milyarlarca yıl kalmasıdır. Uzak bir gelecekte, gelecek insan nesilleri tarafından ya da biz insanlardan çok sonra gelişebilecek akıllı bir yaşam biçimi tarafından bulunabilir” dedi ve “Aya’a gönderilen DNA ve hücrelerden biz insanlar klonlanabilir ve insan ırkı, diğer bitki ve hayvanlar canlandırabilir” diye ekledi.

“Su ayıları” veya “yosun domuz yavruları” olarak da bilinen binlerce tardigrad Ay’a çarparak düştüğünde Beresheet uzay gemisinde bulunuyordu. Credit: Eye of Science/Science Source

Su Ayıları ile ilgili önceki yazımızı https://uzay.org/dunyanin-en-dayanikli-canlisi-su-ayisi/ ilintisinden okuyabilirsiniz.

Kaynak: CNN
Çeviri: Özlem Keskin
Fotoğraflar: Eye of Science/Science Source / Wikipedia

 

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

FARKLI BİLGİLER

Dünya Neden Döner ?

Aslında sadece Dünya değil diğer gezegenler de uyduları da, Güneş de, Güneş sistemi de galaksiler de dönüyorlar. Bütün bu dönüşlerin ne zaman niçin ve...

Uzay Araçları ile İletişim

ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki Goldstone Uzay İletişim Merkezi'nde kurulu ve çapı 70 metreye ulaşabilen parabolik antenler, NASA'nın insanlı-insansız tüm uzay araçları ile iletişim kurmak amacıyla...

Einstein’ın Tanrı ve Dinler Hakkında Düşüncelerini İçeren Mektubu Açık Artırmaya Çıkıyor

Nobel Ödülü sahibi ünlü fizikçi Albert Einstein'ın ölümünden bir yıl önce yazdığı ve Tanrı'nın varlığını ve dini açıkça reddettiği mektubu Aralık'ta ikinci kez açık...