ABD’li Jackson Oswalt 12 yaşındayken yaptığı nükleer füzyon reaktörü ile 2021 yılına ait Guinness Rekorlar Kitabı’nda yer aldı.

ÖNERİLENLER

Nükleer füzyon reaktörü ile başarıya ve bilime açılan bir mucit

ABD’nin Tennessee eyaletinde yaşayan Jackson Oswalt 12 yaşındayken tek başına,çalışan bir nükleer füzyon reaktörü geliştirdi.

Elektrik enerjisi kullanarak iki döteryum atomunu hızlandıran Jackson, füzyon ile birleşen atomların Helyum-3’e dönüştüğünü ve salınan nötron ile de enerji ortaya çıktığı söyledi.
Jackson evinde füzyon gerçekleştiren ilk bilim meraklısı değil tabi ki ama şu anda en genç yaşta bu işi başarabilen bir kişi olarak rekorlar kitabına ve füzyonerler listesine girmeyi başardı.

Amatör füzyoncular her ne kadar füzyon gerçekleştirse de ortaya çıkan enerji, füzyonu gerçekleştirmek için kullanılan enerjiden fazla olmadığı için ticari olarak bir değer oluşturmuyor. Gerçek anlamda elektrik üretimi yapılabilmesi için ortaya çıkan enerjinin kullanılan enerjiden çok daha fazla olması gerekiyor.

Oswalt, proje üzerinde 2 yıl çalıştığını ve reaktör toplarken karşılaştığı zorluklara rağmen her şeyi tek başına yaptığını anlattı.

12 yaşında gerçekleştirdiği projeyle Jackson Oswalt, nükleer füzyon reaktörü geliştiren dünyanın en genç insanı olan 14 yaşındaki Taylor Wilson‘ın unvanını elinden aldı.

Şu anda 13 yaşında olan Oswalt, böyle bir başarıya ulaşan en genç insan olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.

Kaynak: sputnık/news, The Science Times

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

FARKLI BİLGİLER

Uzay İstasyonları

Uzay istasyonu uzay boşluğunda insanların konaklaması ve çalışması için hazırlanan platformdur.Bu yazımızda uzay istasyonlarının tüm detaylarını paylaşacağız. İlk Uzay İstasyonu : SALYUT 1 Salyut (Rusça: HavaiFişek),...

Karadelikler

Karadelikler Her yıldız karadeliğe dönüşemez.Sadece 1000'de 1'inin kütlesi yeterli büyüklüktedir.  Karadelikler bilim kurgunun efsanevi kozmik elektrikli süpürgeleri değildir.  Kendi halinde ki gezegenleri öylece silip süpürmezler....

İlk Uzay Şempanzesi: Ham

Uzay’a giden ilk hominid olan “Ham” isimli şempanze 1956 yılında Kamerun’da ormanda doğmuş, hayvan yakalayıcıları tarafından yakalanıp Amerika’ya gönderilmiştir. Daha sonra Amerikan Hava Kuvvetleri...