2013 Yılında Şu Ana Kadarki En Büyük Güneş Patlaması

ÖNERİLENLER

NASA, 2013’ün en güçlü güneş patlamasının yaşandığını duyurdu. Güneş’te gerçekleşen patlamanın saçtığı radyoaktif parçacıklar, Dünya’nın çeşitli bölgelerinde geçici olarak radyo ağının kesilmesine neden oldu.

Güneş, 2013’ün şu ana kadar tespit edilen en büyük patlamasına tanık oldu. Orta dereceli olduğu belirtilen M6.5-sınıfı güneş fırtınası, 11 Nisan 2013 günü  TSİ 09.16’da yaşandı. Patlama, taç kütle atımı olarak adlandırılan süper sıcaklıktaki Güneş plazmasının patlaması olayıyla aynı ana denk geldi.

NASA yetkilisi Karen Fox, “2013’te şu ana kadar yaşadığımız ne şiddetli patlamaydı… Güneş’in 11 yıllık döngüsünün 2013 sonlarında maksimum faaliyet ortaya koymasını beklediğimiz günlerde parlamalar da artıyor” dedi.

NASA’nın Güneş Dinamikleri Gözlemevi (SDO) uzay aracı, gümeş patlamasına ait etkileyici görüntüleri kaydetmeyi başardı. Video, bilim insanlarına patlamayı detaylı bir şekildegözlemleme şansı sundu.

NASA Güneş Dinamikleri Gözlemevi 11 Nisan 2013. (Tam Küre Görünümü İçin Tıklayın)
NASA Güneş Dinamikleri Gözlemevi 11 Nisan 2013. (Tam Küre Görünümü İçin Tıklayın)

 

Space.com’un haberine göre, M-sınıfı güneş patlamaları, en güçlü patlama kabul edilen X-sınıfı patlamalardan 10 kat zayıf. Büyük bir tehdit oluşturmasa da Dünya’daki hava olaylarını etkileyebilen M-sınıfı patlamalar, iletişim ağında kesintilere neden olabilirken, Kuzey Işıkları’nı oluşturuyor.

Kuzey Işıkları, Aurora - Norveç - 12 Nisan 2013
Kuzey Işıkları, Aurora – Norveç – 12 Nisan 2013

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi, güneş patlamasının küresel radyo ağında R2 şiddetinde (en yüksek R5) kısa süreli kesintisine neden olduğunu belirtti.

Güneş patlamalarının neden olduğu kozmik fırtınalar, doğrudan Dünya’ya yöneldiklerinde yörüngedeki uydu ve Uluslararası Uzay İstasyonu’nu (UUİ) olumsuz etkilediği gibi Dünya’nın atmosferine de çok yoğun radyaoktif parçacık yağmasına neden oluyor.

740857main_20130411-cmeC2-unlabeled

Güneş, her 11 yılda tamamlanan ve üzerindeki siyah lekelerin sayısında değişim yaşanan döngüyü 2013’te tamamlanacak. Güneş, içinde bulunduğumuz 24’üncü döngünün ilk önemli patlamasını yılbaşı gecesi yaşamıştı.

gunesmarsvenus

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

  1. acaba bir gün binlerce veya milyonlarca yıl sonra güneş soğudukdan sonra güneşdede yaşam olurmu bence kesin olacak.çünkü dünyanın güneşten koptuğunu ve çekirdeği ile güneşin özellikleri aynı,dünya nasıl soğudu ve yaşam başladıysa güneşde aynısı olacak

  2. Böyle birşeyin olması imkansız çünkü, Güneş bir yıldızdır ve bir yıldızın toplam kütlesi, yıldızın sonunun ana belirleyicisidir.Yıldızın kütlesine göre ölümüde ona orantılı olur.Yıldızların ölümlerinde patlamalar olur ve bunun sonunda birkaç ihtimal vardır; Bulutsu (Nebula), Kahverengi cüce veya Kara cüce, Beyaz cüce, Nötron Yıldızı hatta Kara delik oluşabilir ancak üzerinde yaşam olacak bir gezegen oluşamaz.

  3. diğer gezegenler ? ! onlar da güneşten kopmadı mı? bence diğerlerinden tek farkımız hava ile çevrili olmamız. diğerlerinde de, güneşte de çekim kuvveti yüzünden bir çerçeve oluşuyor evet, hatta bunu güneş patlamalarından sonra kopan parçaçıkların bazılarının tekrar güneşe dönüyor olması ile görebiliyoruz.

    benim merak ettiğim bu hava ile çevrili olma durumunun nasıl oluştuğu? bence işin sırrı burda..

FARKLI BİLGİLER