Yerli Uydumuz RASAT Uzay’da!

ÖNERİLENLER

“FIRLATMA BAŞARI İLE GERÇEKLEŞTİ; RASAT UZAYDA VE İLK SİNYALLERİNİ VERDİ”

Heyecanlı bekleyiş sona erdi ve uydumuz RASAT, bugün uzaya başarıyla fırlatıldı. Fırlatma sırasında Yasny’deki ekibimizden saniye saniye aktarılan bilgiler, Ankara’da Enstitümüzde düzenlenen toplantıda takip edildi. Fırlatmanın başarıyla gerçekleşmesinden sonra, RASAT ‘tan ilk sinyaller Enstitümüzün Ankara’daki yer istasyonundan ve ayrıca Norveç’in Andoya yer  istasyonundan alındı. Uydumuzdan alınan veriler, şu ana kadar herşeyin planlandığı gibi gittiğini gösteriyor.

Rusya’nın Orenburg eyaletindeki Yasny fırlatma üssünden, Türkiye saati ile sabah 10:12.20’de başarıyla yapılan fırlatmadan sonra, RASAT Uydusu, Tanzanya açıklarında fırlatma aracının üst kademesinden ayrılarak 689 km yükseklikteki yörüngesine oturdu. Uydu ile ilk temas Norveç’te, Kuzey Kutbu yakınlarında bulunan ve TÜBİTAK UZAY tarafından kiralanan yer istasyonundaki TÜBİTAK UZAY çalışanları tarafından Türkiye saati ile sabah 11:44.04’de sağlandı. Ardından, Ankara’daki yer istasyonundan da 11:51.20’de ikinci temas sağlanarak, uydudan ilk telemetriler indirilmeye ve yazılımlar yüklenmeye başlandı.
Bundan sonra, RASAT’ın devreye alınması aşaması devam edecek. Bu süre içinde RASAT’a gerekli yazılımlar yüklenecek, modüller  ve uydu test edilecek, daha sonra da RASAT’ın çekeceği ilk görüntüler yer istasyonumuza indirilecek.

Rasat web sitesi: http://rasat.uzay.tubitak.gov.tr/

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER