Herschel Teleskopu Uzay’da Oksijen Molekülleri Tespit Etti

ÖNERİLENLER

Herschel Uzay Gözlemevi’nin son teknoloji kızılötesi ışınlarlarla gözlem yapan teleskopu uzayda oksijen moleküllerinin varlığını doğruladı.
Oksijen molekülleri Orion takım yıldızında bulundu.
 

Aslında oksijen kendi başına bir atom olarak oldukça yaygın bulunuyor, özellikle de büyük yldızların etrafında.  Ama moleküler oksijen, yani soluduğumuz havanın %20 sini teşkil eden bileşim daha önce gökbilimcilerin gözünden kaçmıştı.

NASA’nın Herschel projesi bilimadamlarından Paul Goldsmith: “Aslında Oksijen ilk olarak 1770’lerde keşfedilmişti ama moleküler olarak uzayda bulunduğunu söyleyebilmek 230 yılımızı aldı” diyor.
Goldsmith ve çalışma arkadaşları oksijenin toz parçacıklarını kaplayan buzun içinde sıkışmış olabileceğini ileri sürüyorlar. Orion nebulasında tespit edilen oksijenin, güneş ışığının buz taneciklerini ısıtıp eritmesi ile suya dönüşmesinden sonra oluştuğunu  düşünüyorlar.

Goldsmith ayrca bu bulgunun oksinenin nerede saklanıyor olabileceğini açıklayadığını ama büyük miktarlarda olmadığını söyleyerek “ bulduğumuz noktaların ne özelliği olduğunu  tam anlayabilmiş değiliz, evrende hala çok miktarda sır var” diye ekliyor.

Kaynak: NASA Yayın 11-252

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

FARKLI BİLGİLER

Bir Uzay Uçuşu Sırasında Hayatını Kaybeden İlk İnsan: Vladimir Komarov

Vladimir Mihailoviç Komarov (Rusça: Владимир Михайлович Комаров) (16 Mart 1927 Moskova - 24 Nisan 1967 Orenburg yakınları), Sovyetkozmonotu, bir uzay uçuşunda hayatını kaybeden ilk insan.1960'ta uzaya gidecek ilk kozmonot grubuna...

Bilim insanlarının 24 bin rüya üzerinde gerçekleştirdiği araştırma, rüyaların, uyanıkken yaşadıklarımızın bir devamı olduğuna dair şimdiye kadarki en güçlü kanıtını ortaya çıkardı.

 İtalya’daki Roma Tre Üniversitesi’nden bilgisayar bilimci Alessandro Fogli, “Rüyaların birçoğu günlük yaşamda olanların bir devamı” dedi.Fogli, günlük yaşamın rüyaları, rüyaların da günlük yaşamı etkilediğini ifade etti....

Uzay’a Giden Köpekler

Rusya uzaya insan göndermeden önce pek çok test gerçekleşmiştir. Bunlardan bazılarında insan boyutunda mankenler kullanılmış, bazılarında ise köpekler test araçlarında görev almışlardır.Fotoğrafta gördüğünüz uzay...