Herschel Teleskopu Uzay’da Oksijen Molekülleri Tespit Etti

ÖNERİLENLER

Herschel Uzay Gözlemevi’nin son teknoloji kızılötesi ışınlarlarla gözlem yapan teleskopu uzayda oksijen moleküllerinin varlığını doğruladı.
Oksijen molekülleri Orion takım yıldızında bulundu.
 

Aslında oksijen kendi başına bir atom olarak oldukça yaygın bulunuyor, özellikle de büyük yldızların etrafında.  Ama moleküler oksijen, yani soluduğumuz havanın %20 sini teşkil eden bileşim daha önce gökbilimcilerin gözünden kaçmıştı.

NASA’nın Herschel projesi bilimadamlarından Paul Goldsmith: “Aslında Oksijen ilk olarak 1770’lerde keşfedilmişti ama moleküler olarak uzayda bulunduğunu söyleyebilmek 230 yılımızı aldı” diyor.
Goldsmith ve çalışma arkadaşları oksijenin toz parçacıklarını kaplayan buzun içinde sıkışmış olabileceğini ileri sürüyorlar. Orion nebulasında tespit edilen oksijenin, güneş ışığının buz taneciklerini ısıtıp eritmesi ile suya dönüşmesinden sonra oluştuğunu  düşünüyorlar.

Goldsmith ayrca bu bulgunun oksinenin nerede saklanıyor olabileceğini açıklayadığını ama büyük miktarlarda olmadığını söyleyerek “ bulduğumuz noktaların ne özelliği olduğunu  tam anlayabilmiş değiliz, evrende hala çok miktarda sır var” diye ekliyor.

Kaynak: NASA Yayın 11-252

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

FARKLI BİLGİLER

Bir Uzay Uçuşu Sırasında Hayatını Kaybeden İlk İnsan: Vladimir Komarov

Vladimir Mihailoviç Komarov (Rusça: Владимир Михайлович Комаров) (16 Mart 1927 Moskova - 24 Nisan 1967 Orenburg yakınları), Sovyetkozmonotu, bir uzay uçuşunda hayatını kaybeden ilk insan.1960'ta uzaya gidecek ilk kozmonot grubuna...

Einstein’ın Tanrı ve Dinler Hakkında Düşüncelerini İçeren Mektubu Açık Artırmaya Çıkıyor

Nobel Ödülü sahibi ünlü fizikçi Albert Einstein'ın ölümünden bir yıl önce yazdığı ve Tanrı'nın varlığını ve dini açıkça reddettiği mektubu Aralık'ta ikinci kez açık...

NASA Astronotlarının Görülmemiş Fotoğrafları

                   Kaynak: NASA, Line.do