Uluslararası Uzay İstasyonu 1,5 Ton Çöp Boşalttı

ÖNERİLENLER

iss

Uluslararası Uzay İstasyonunda bulunan astronotlar, 1,5 ton çöp yüklü otonom uzay kargo aracı Cygnus’u uzaya bıraktı.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesinin (NASA) resmi internet sitesinde yer alan açıklamada, astronot Scott Kelly ve Tim Kopra’nın Cygnus’u, istasyon Bolivya üzerinde seyrederken uzaya bıraktığı belirtildi.

Açıklamada, Cygnus’un uzay istasyonundan güvenli bir uzaklığa eriştiğinde motorları çalıştırılarak dünyanın atmosferine gireceği ve Pasifik Okyanusu üzerinde çevreye zarar vermeden yanarak yok olacağı ifade edildi.

NASA tedarikçisi Orbital ATK tarafından 6 Aralık’ta fırlatılan ve içerisinde yiyecek, giyecek ile diğer malzemelerin bulunduğu tedarik kapsülü 9 Aralık’ta uzay istasyonuna ulaşmıştı. Astronotlar malzemeleri çıkarttıktan sonra kapsülü çöp ve diğer eski ekipmanlarla doldurmuştu.

Orbital ATK, gelecek ay Florida’daki Cape Canaveral üssünden gerekli malzemelerle dolu başka bir Cygnus fırlatmayı planlıyor. Fırlatma, bazı kargo kutuları içerisinde siyah küf oluştuğu için birkaç hafta ertelenmişti. Teknisyenler bütün kargoyu dezenfekte etmek zorunda kalmıştı.

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

FARKLI BİLGİLER

Uranüs’ün Edebi Uyduları

Gezegen ve uydularının adı genellikle Yunan veya Roma mitolojisinden geliyor ama Uranüs'ün 27 uydusunun adları, Shakespeare ve Alexander Pope'un eserlerindeki karakterlere ait.İlk iki uydu...

NASA Astronotlarının Görülmemiş Fotoğrafları

                   Kaynak: NASA, Line.do

Dünya Neden Döner ?

Aslında sadece Dünya değil diğer gezegenler de uyduları da, Güneş de, Güneş sistemi de galaksiler de dönüyorlar. Bütün bu dönüşlerin ne zaman niçin ve...