Ufukta Yeni Bir Gezegen Mi Var?

ÖNERİLENLER

İsmiyle ün salmış Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü (Caltech) ‘ndeki gökbilimcileri bu sıralar uykusuz geceler bekliyor.  Caltech’te görev alan Mike Brown*‘ın yaptığı açıklamaya göre güneş sistemimizin dokuzuncu gezegenine dair önemli ipuçlarına rastlandı.

Kupier Kuşağı‘nda yer alan aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi 6 cismin yörüngelerinde bir terslik olduğunu fark eden araştırmacılar oralarda büyük kütleli bir gök cisminin olabileceğinden şüphelendiler.  Matematiksel modelleme ve bazı bilgisayar tekniklerini kullanarak tıpkı Neptün’ün keşfi gibi dokuzuncu gezegeni kuramsal olarak doğruladılar.

UzayOrg_DokuzuncuGezegen

 

Elde edilen verilere göre dokuzuncu gezegenin birtakım olası özellikleri şöyle:

  • Yaklaşık 10 Dünya kütlesinde ,
  • Yeni gezegenin güneşe olan uzaklığı, Neptünün güneşe olan uzaklığından 20 kat daha fazla,
  • Güneş çevresindeki bir turunu 10 bin ila 20 bin Dünya gününde tamamlıyor.

Hatta gezegene geçici bir isim bile konulmuş: Phattie

Dokuzuncu gezegenden Güneş’e bakış. (Kredi: Caltech / R. Hurt (IPAC) ).

Mike Brown’un yaptığı açıklama ise şöyle

“Cisimler neredeyse aynı hızlara sahip. Benzer şekilde Güneş Sistemi’ndeki sekiz gezegenin düzlemine göre yaklaşık 30 derece açı yapacak şekilde yörüngeleri vardı. Bunun olasılığı yüzde 0,007 dolayındadır. Bu da cisimleri etkileyen başka bir şeyin olduğunu gösterir”

“Bu gerçekten dokuzuncu gezegen. Geçmişte bu bölgede iki gezegen keşfi yapılmıştı, bu ise üçüncü. Güneş Sistemi’ndeki bu bölgede yığınla cisim var ve burada yapılan her keşif heyecan verici olmaktadır” diye ekliyor Brown

Brown, Plüto’nun 5000 katı kütleli cismin gezegen olduğunu tartışmanın anlamsız olduğunu, cismin dokuzuncu gezegen olduğunu vurguluyor. Cüce gezegenlerin tersine Dokuzuncu Gezegen çevresine kütle çekimsel kuvvetle hakim.

Brown’nun açıklamasına ek olarak Konstantin Batygin “Başından beri bu gezegenin varlığından şüphe duyduk. Ancak eğer öyle bir gezegen varsa yörüngesi nasıl olurdu ve dış güneş sistemini nasıl etkilerdi sorusunun yanıtlarını aradık. 150 yıldan bu yana sürdürülen gezegen sayımı çalışmalarıyla birlikte elimizde artık sağlam kanıtlar bulunuyor”

Caltech‘in hazırladığı videodan Dokuzuncu Gezegen hakkında bilgi edinebilirsiniz
[youtube https://www.youtube.com/watch?v=6poHQ2h00ZA?rel=0]

*Brown,  Sedna dahil 6 cüce gezegenin bulunmasında öncülük etmiş ve aynı zamanda Plüton’un gezegenlikten çıkarılması için büyük rol oynamıştır.

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER