SpaceX, Yeni Uzay Aracı Dragon V2′yi Tanıttı

ÖNERİLENLER

SpaceX’in kurucusu Elon Musk‘a göre, uzaya bu şekilde roketler ve uzay araçları fırlatmaya devam ettiğimiz sürece uzaya asla gerçek bir erişimimiz olmayacak. Çünkü bu yüzden uzay yolculuğu maliyetleri astronomik sayılarla ifade edilmeye devam edecek. Musk, kurucusu olduğu SpaceX şirketiyle, yaklaşık 12 yıldır bu soruna çözümler getirmeye çalışıyor. Çalışmalarının meyvesini yakın zamanda almaya başlayan Musk’ın SpaceX’i yer yüzünden fırlatıldıktan sonra aynı şekilde fırlatıldığı yere geri dönen roketleriyle büyük ses getirmişti. SpaceX, bu teknolojiyi uzay gemilerine uyarlayan yeni nesil insanlı uzay aracı Dragon V2′yi dün tanıttı. Dragon V2, Musk’ın uzay seyahatlerinin maliyetini düşürme iddiasında yeni bir kilometre taşı olma özelliğinde. Elon Musk’ın “21′inci yüzyıla ait bir uzay gemisinin yeryüzüne bu şekilde inebilmesi gerekir” dediği Dragon V2′nin en önemli özelliklerinden biri yeryüzünde istenilen noktaya, bir helikopter kadar başarılı bir biçimde inebilmesi. Dragon V2 bunu, itme gücü, Dünya yörüngesine tekrar girişinde yavaşlayabilmesini sağlayan teknoloji ve iniş sırasında kontrol edilebilme özellikleri sayesinden yapıyor.

SpaceX’in insanları uzaya götürüp tekrar Dünya’ya getirebilen ilk aracı olan Dragon V2′nin kapasitesi 7 astronotla sınırlı. Dragon V2′yi önceki modellerden ayıran en önemli özelliklerinden biri de yeniden kullanılabilir olması. Elon Musk’ın da belirttiği gibi bu, uzay yolculuklarının maliyetinde majör bir değişiklik yapabilecek bir ilerleme.

Sunumu sırasında yaklaşık 4,5 metre uzunluğundaki, koni şeklindeki uzay gemisinin içine giren Elon Musk, Dragon V2′de sağlanan bir diğer önemli ilerlemenin tasarımı olduğunu da gösterdi. İç tasarım, uzay gemilerinin geleneksel dağınık görüntüsüne karşılık sadeliğiyle dikkat çekiyor. SpaceX’in yeni teknolojisi, uzaya daha fazla ve daha hızlı seyahat edilmesinin önünü açacak gelişmelerden biri. Bu şekilde SpaceX, Amerika’nın 2010 yılında yeni NASA stratejisiyle belirlediği ana hedeflerinden birine ulaşmasına da katkı sağlayacak gibi görünüyor.

Kaynak:Webrazzi

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER