SpaceX İki Kişiyi Ay Turuna Göndereceğini Açıkladı

ÖNERİLENLER

İsmi açıklanmayan iki kişinin Ay’a gitmek için büyük miktarda depozito yatırdığı belirtilerek, bu iki kişinin Ay etrafında bir seyahat yapacakları duyuruldu.

Uzay turisti adaylarına bu yıl eğitim verileceği ve ayrıca hem sağlık hem de yeterlilik testinden geçecekleri de belirtildi. Seyahatin ise 2018 yılının sonunda gerçekleşmesi planlanıyor.

Uzay tarihi açısından 45 yıl sonra ilk defa böyle bir yolculuk gerçekleşecek ve daha da önemlisi ilk defa özel sektör tarafından özel şahıslar uzayın derinliklerine yolculuk edecek.

SpaceX yöneticisi Elon Musk, yolculuğun yaklaşık 1 hafta süreceğini, Ay’ın yüzeyine yaklaşılacağını ama inilmeyeceğini söyledi. Sorulan sorular üzerine daha fazla bilgi vermek istemeyen Musk, iki kişinin birbirini tanıdığını ama ne isimlerini, ne de ne kadar ödediklerini bu aşamada açıklamayacağını söyleyerek, maliyetin Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) astronot göndermek kadar olacağını belirtti. NASA, Rus Uzay Ajansı Roscosmos’a astronot başı yaklaşık olarak 70 milyon dolar ödüyor.

Elon Musk, daha başka ilgilenenlerin de olduğunu, yakın ilgi gösterdiklerini söyleyerek, başka uçuşların da gerçekleşebileceğini açıkladı.
Ayrıca yolcuların Hollywood aktörü olmadığını da belirten Musk, uçuş riskini mümkün olan en düşük seviyeye indireceklerini ama riski sıfır yapmanın mümkün olmadığını da söyledi.

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

FARKLI BİLGİLER

Astronotlar Uzay’da Nasıl Uyuyor ?

Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS), 13 yıldır Uzay'da hizmet veriyor. Bugüne kadar birçok astronota ev sahipliği yapan Uzay İstasyonu, insanın Uzay’daki yaşama alışması için de...

Uzay’a Giden Köpekler

Rusya uzaya insan göndermeden önce pek çok test gerçekleşmiştir. Bunlardan bazılarında insan boyutunda mankenler kullanılmış, bazılarında ise köpekler test araçlarında görev almışlardır.Fotoğrafta gördüğünüz uzay...

North American X-15

X-15 A, çok yüksek irtifalarda faaliyette bulunacak yetenekte, pilotlu, roket güçlü, hipersonik araştırma aracıdır. Bu araç; B-52 Stratofortress uçağından havada fırlatılır ve iniş yerine sevkedilir.Hızı yaklaşık olarak mach 6.7 dir (7200 km/s civarında). NASA,...