SpaceX İki Kişiyi Ay Turuna Göndereceğini Açıkladı

ÖNERİLENLER

İsmi açıklanmayan iki kişinin Ay’a gitmek için büyük miktarda depozito yatırdığı belirtilerek, bu iki kişinin Ay etrafında bir seyahat yapacakları duyuruldu.

Uzay turisti adaylarına bu yıl eğitim verileceği ve ayrıca hem sağlık hem de yeterlilik testinden geçecekleri de belirtildi. Seyahatin ise 2018 yılının sonunda gerçekleşmesi planlanıyor.

Uzay tarihi açısından 45 yıl sonra ilk defa böyle bir yolculuk gerçekleşecek ve daha da önemlisi ilk defa özel sektör tarafından özel şahıslar uzayın derinliklerine yolculuk edecek.

SpaceX yöneticisi Elon Musk, yolculuğun yaklaşık 1 hafta süreceğini, Ay’ın yüzeyine yaklaşılacağını ama inilmeyeceğini söyledi. Sorulan sorular üzerine daha fazla bilgi vermek istemeyen Musk, iki kişinin birbirini tanıdığını ama ne isimlerini, ne de ne kadar ödediklerini bu aşamada açıklamayacağını söyleyerek, maliyetin Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) astronot göndermek kadar olacağını belirtti. NASA, Rus Uzay Ajansı Roscosmos’a astronot başı yaklaşık olarak 70 milyon dolar ödüyor.

Elon Musk, daha başka ilgilenenlerin de olduğunu, yakın ilgi gösterdiklerini söyleyerek, başka uçuşların da gerçekleşebileceğini açıkladı.
Ayrıca yolcuların Hollywood aktörü olmadığını da belirten Musk, uçuş riskini mümkün olan en düşük seviyeye indireceklerini ama riski sıfır yapmanın mümkün olmadığını da söyledi.

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

FARKLI BİLGİLER

Uzay Nedir?

Uzay ya da fezâ, Dünya'nın atmosferi dışında ve diğer gök cisimleri arasında yer alan, gök cisimleri hariç, evrenin geri kalan kısmındaki sonsuz olduğu düşünülen...

Kozmik Mikrodalga Arka Plan Işıması

Kozmik mikrodalga arka plan ışıması (kısaca: fon ışıması veya fon radyasyonu) 1964 yılında keşfedilen bütün evreni dolduran bir elektromanyetik dalga biçimidir. 2.725 kelvin sıcaklığındaki siyah nesnenin termal ışınımına tekabül eden 160.2 GHz frekansında ve 1.9 mm dalga boyunda...

Einstein’ın Tanrı ve Dinler Hakkında Düşüncelerini İçeren Mektubu Açık Artırmaya Çıkıyor

Nobel Ödülü sahibi ünlü fizikçi Albert Einstein'ın ölümünden bir yıl önce yazdığı ve Tanrı'nın varlığını ve dini açıkça reddettiği mektubu Aralık'ta ikinci kez açık...