SpaceX Çalışanlarının Yüzde 10’unu İşten Çıkarıldı

ÖNERİLENLER

Elon Musk’ın sahibi olduğu ve projeleri ile büyük ses getiren SpaceX, tüm bu olumlu gelişmelere rağmen küçülmeye gidiyor.

SpaceX işgücünün yaklaşık yüzde 10’unu işten çıkardı, şirketin yeni nesil fırlatma sisteminin geliştirilmesine ve küresel uzay tabanlı internet projesine (Starlink) odaklanması yönelik maliyet düşürücü bir hamle.

Şirket tarafından yapılan bir açıklamada, SpaceX’in işgücünün bir kısmını işten çıkardığını doğruladı. Şirket, 2002 yılında kurulduğundan bu yana, çalışanlarının sadece yüzde birini işten çıkarmasına rağmen 2019 yılı ile birlikte şirketin ilk büyük ölçüde işten çıkarması oldu.

Şirket, “Müşterilerimize hizmet sunmaya devam etmek ve gezegenler arası uzay aracı, küresel uzay tabanlı internet projelerini geliştirmeyi başarmak için SpaceX, daha yalın bir şirket olmalı,” dedi.

İfade işten çıkarmaların boyutunu açıklamadı, ancak arka planda konuşan bir şirket kaynağına göre, SpaceX çalışanlarının % 10’unu işten çıkarıldı. Bu, yaklaşık 600 ya da daha fazla çalışanın işten çıkarıldığı anlamına geliyor.

Bir şirket kaynağındaki işten çıkarmalar, şirkette kısa vadeli finansal sorunlara işaret etmek yerine, yeni nesil fırlatma sisteminin geliştirilmesine ve küresel uzay tabanlı internet projesine (Starlink) odaklanmak için kaynakların yeniden dağıtıldığını belirtti.

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER