Space X, Dragon V2 Uzay Kapsülü Test Edildi

ÖNERİLENLER

SpaceX, astronot taşımak için geliştirilen Dragon V2 uzay kapsülünün güvenlik amaçlı denemesini gerçekleştirdi. Ateşlendikten sonra motorlarından ayrılan kapsül paraşütle okyanusa indi.

space_x_dragon_launch_main022_1

SpaceX, yaklaşık 90 saniye süren ateşlemede astronotları yörüngeye taşımak için geliştirilen Dragon V2 kapsülünü ilk kez denedi. Ateşleme esnasında ortaya çıkabilecek her türlü teknik aksaklığa karşı geliştirilen önlem, kapsülün birkaç saniye içinde bağlı olduğu roketten ayrılarak paraşütle güvenli bir yere inmesini sağlıyor.

Florida’daki Cape Canaveral Uzay Üssü’nden yapılan ateşlemede, 1,2 saniyede 160 kilometre hıza ulaşan Dragon V2, yerden 1,524 metre yükseliğe çıktı. Belirlenen mesafeye erişmesinin ardından sekiz adet SuperDraco motorundan ayrılan uzay kapsülü, uzay üssünün kıyısında yer aldığı Atlantik Okyanusu’na indi.

spacex_inner_launch

SpaceX kurucusu Elon Musk, denemenin ardından ‘önemli bir başarı elde ettiklerini belirterek, Dragon’un acil durum anında taşıdığı mürettebatı sağ salim yere indirme kapasitesini gösterdiğini’ ifade etti.

Saatte maksimum 550 kilometre hıza ulaşan uzay aracı, üzerine yerleştirilen 270 alıcıyla an be an veri topladı. NASA, 7 mürettebat taşıyabilen Dragon V2 ile 2017’de göreve başlamayı hedefliyor.

Kaynak: Al Jazeera, Space X

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

FARKLI BİLGİLER

Kavuşumlar

Kavuşum, gökbilimde bir gözlem noktasından bakıldığında iki ya da daha çok sayıda gök cisminin gökyüzünde birbirlerine yakın konuma gelmesi.Yaygın uygulamada bu sözcük, Yer'den bakıldığında, Güneş'in uydusu olan bir...

Voyager Altın Plak

Voyager 1 , NASA tarafından fırlatıldığı 5 Eylül 1977’den bu yana hizmet vermeye devam eden 815 kiloluk bir insansız uzay aracıdır. Jüpiter ve Satürn’ü...

Kozmik Mikrodalga Arka Plan Işıması

Kozmik mikrodalga arka plan ışıması (kısaca: fon ışıması veya fon radyasyonu) 1964 yılında keşfedilen bütün evreni dolduran bir elektromanyetik dalga biçimidir. 2.725 kelvin sıcaklığındaki siyah nesnenin termal ışınımına tekabül eden 160.2 GHz frekansında ve 1.9 mm dalga boyunda...