Space X, Dragon V2 Uzay Kapsülü Test Edildi

ÖNERİLENLER

SpaceX, astronot taşımak için geliştirilen Dragon V2 uzay kapsülünün güvenlik amaçlı denemesini gerçekleştirdi. Ateşlendikten sonra motorlarından ayrılan kapsül paraşütle okyanusa indi.

space_x_dragon_launch_main022_1

SpaceX, yaklaşık 90 saniye süren ateşlemede astronotları yörüngeye taşımak için geliştirilen Dragon V2 kapsülünü ilk kez denedi. Ateşleme esnasında ortaya çıkabilecek her türlü teknik aksaklığa karşı geliştirilen önlem, kapsülün birkaç saniye içinde bağlı olduğu roketten ayrılarak paraşütle güvenli bir yere inmesini sağlıyor.

Florida’daki Cape Canaveral Uzay Üssü’nden yapılan ateşlemede, 1,2 saniyede 160 kilometre hıza ulaşan Dragon V2, yerden 1,524 metre yükseliğe çıktı. Belirlenen mesafeye erişmesinin ardından sekiz adet SuperDraco motorundan ayrılan uzay kapsülü, uzay üssünün kıyısında yer aldığı Atlantik Okyanusu’na indi.

spacex_inner_launch

SpaceX kurucusu Elon Musk, denemenin ardından ‘önemli bir başarı elde ettiklerini belirterek, Dragon’un acil durum anında taşıdığı mürettebatı sağ salim yere indirme kapasitesini gösterdiğini’ ifade etti.

Saatte maksimum 550 kilometre hıza ulaşan uzay aracı, üzerine yerleştirilen 270 alıcıyla an be an veri topladı. NASA, 7 mürettebat taşıyabilen Dragon V2 ile 2017’de göreve başlamayı hedefliyor.

Kaynak: Al Jazeera, Space X

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

FARKLI BİLGİLER

Mars’ta Yaşam Var Mıdır?

Mars’taki Keşif Aracı Curiosity Curiosity, NASA’nın Mars Bilim Laboratuvarı’nda gerçekleştirilen en iddialı Mars görevidir. Robotumuz, kızıl gezegende farklı canlıların yaşayıp yaşamadığını ve gezegenin insan yaşamına...

Tübitak Ulusal Gözlemevi

  Türkiye'nin en büyük teleskobunun bulunduğu Tübitak Ulusal Gözlemevi'ni ziyaret ettik ve hakkında birçok şey öğrenme fırsatımız oldu. Deniz seviyesinden 2500 m. yükseklikte bulunan Bakırlıtepe, Antalya'nın...

Bitkiler, Yeraltından Birbirlerine Elektrik Sinyalleri Göndererek İletişim Kuruyor

Yeni yapılan bir araştırma sayesinde, bitkilerin toprak altında haberleşmek için kullandığı gizli elektrik sinyali ağını daha iyi anlamak mümkün olabilir.Bu ağ daha önce Mycorrhizal...