Soyuz Kapsülü Londra Bilim Müzesi’nde Sergilenecek

ÖNERİLENLER

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (UUİ) geçen yıl 186 gün görev yapan astronotları taşıyan Soyuz kapsülü, Londra Bilim Müzesi’nde ziyaretçilerle buluşacak.

BBC’nin haberine göre, UUİ’de yaklaşık 6 ay görev yapan üç astronotu taşıyan uzay kapsülü, Londra Bilim Müzesi’nde sergilenecek.

Müzeden yapılan açıklamada, Rus yapımı kapsülün İngiliz uzay tarihinin önemli bir parçası olduğu ve kamuya ilham kaynağı olmasının temenni edildiği bildirildi.

Müze direktörü Ian Blatchford, yaptığı açıklamada, uzay aracını almanın neredeyse bir “dürtü satın almak” gibi olduğunu belirtti.

Yaz boyunca Moskova’da uzay aracının satılık olup olmadığını araştırdığını söyleyen Blatchford, kapsülün satılmasına razı olunmasının kendisi için sürpriz olduğunu dile getirdi.

Soyuz kapsülünde görev yapan İngiliz astronot Tim Peake, kapsülü İngiltere’de görmenin sevindirici olduğunu dile getirerek, “Kapsülün ziyaret edecek herkes için büyük bir ilham kaynağı olmasını diliyorum ve belki bu, diğerleri için gelecekteki hayallerin tohumunu eker.” diye konuştu.

Kaynak: AA

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

FARKLI BİLGİLER

Uzay Tuvaleti

Bugüne kadar birçok astronota ev sahipliği yapan Uzay İstasyonu, insanın Uzay’daki yaşama alışması için de en önemli yer konumunda ve uzayda herşey Dünya'dakinden farklı olduğu...

Einstein’ın Tanrı ve Dinler Hakkında Düşüncelerini İçeren Mektubu Açık Artırmaya Çıkıyor

Nobel Ödülü sahibi ünlü fizikçi Albert Einstein'ın ölümünden bir yıl önce yazdığı ve Tanrı'nın varlığını ve dini açıkça reddettiği mektubu Aralık'ta ikinci kez açık...

Uzay İstasyonları

Uzay istasyonu uzay boşluğunda insanların konaklaması ve çalışması için hazırlanan platformdur.Bu yazımızda uzay istasyonlarının tüm detaylarını paylaşacağız. İlk Uzay İstasyonu : SALYUT 1 Salyut (Rusça: HavaiFişek),...