Rusya 2029’da Ay’a Gitmeyi Planlıyor

ÖNERİLENLER

moon-landing-lol-1

Rusya Federal Uzay Ajansı, daha çok bilinen adıyla Roscosmos,  2029’da Ay’a insanlı görev düzenlemeyi amaçladıklarını açıkladı. Yapım aşamasında olan uzay aracının ise ilk kez 2021’de deneneceği belirtildi.

Rusya, Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) yardımı alarak hazırlanmak istediği Ay görevi hakkında ilk kez kesin bir tarih verdi. Roscosmos Energia Başkanı Vladimir Solntsev, ‘Ay’a insanlı görevin 2029’da düzenlenmesini planladıklarını’ söyledi. Ay görevinde kullanılacak uzay aracının Moskova’da inşa edildiği ve ilk denemesini 2029’da yapacağı belirtildi.

Roscosmos’tan verilen bilgiye göre, uzay aracı 2023’te Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) bağlanacak ve 2025’te Ay’a insansız görev düzenleyecek.

Rusya ve ESA kısa süre önce Ay’ın karanlık yüzüne düzenlenecek bir görev için hazırlık yapıldığını, işbirliği hakkında kesin kararın 2016’da verileceğini açıklamıştı. Ay’ın güney kutbundaki Pole-Atkin kraterine Luna 27 aracını indirmeyi planlayan görev, uydunun koloni haline getirilmesi için yapılacak ilk çalışmalardan biri olacak.

Rusya, Avrupa’nın yanı sıra Ay’a gitmeyi hedefleyen Çin ile de işbirliği yapabileceğini belirtmişti. Rusya Başbakan Yardımcısı Dimitry Rogozin, 28 Nisan’da Çinli mevkidaşı Wang Yang ile yaptığı görüşmenin ardından ‘Çin’e Ay yörüngesinde kurmak istedikleri uzay istasyonu hakkında bilgi verdiklerini’ söylemişti.

Kaynak: Sputnik, Al Jazeera

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER