Rus Astronotlar Uluslararası Uzay İstasyonu’nda Yaşayan Organizmalar Buldu

ÖNERİLENLER

Rus astronotlar Uzay İstasyonu’nu temizlemek için dışarı çıktıklar ve uzay yürüyüşleri esnasında istasyonun dış cam kısmından analiz için örnekler aldılar.  Örnekler incelendiğinde
sonuçlar bir hayli ilginç çıktı.  Uzay istasyonu’nun dışına yapışmış halde duran canlı organizmalarla karşılaştılar.  Bu organizmalar ise muhtemelen Dünya’dan gelen deniz planktonları olarak açıklandı.  Ancak planktonların İstasyona nasıl geldiği ve nasıl canlı kalmayı başardığı konusunda net bir açıklama yapılmadı.
NASA, Rusların , uzay istasyonuna yapışan deniz planktonlarını keşfettiklerini henüz doğrulamadı.
Buna rağmen bazı organizmalar uzaydaki koşullarda yaşayabilir.
Örneğin Tardigradlar :

Tardigradlar su ayıları olarak da bilinirler. Bu canlılar aşırı sıcaklıklara insan için ölümcül radyasyon dozunun yüzlerce kat daha fazlasına, okyanusun en derin kısmındaki basıncın altı katına kadar olan basınçlara ve uzaydaki ortama da dayanabiliyorlar.  Uluslararası Uzay İstasyonunu’nun dış camında bulunan organizmalar tardigrad değil, bir plankton ve bu tip omurgasız canlılar da uzaydaki sert koşullara gerçekten de dayanabiliyor.

Buradaki esrarengiz olay planktonun yaşayabilmesi değil, Dünyadan yaklaşık 330 km yukarıya nasıl gelebildikleri.  Bilim insanları planktonların Dünya’dan kalkan uzay aracı ile planktonların taşınmış olma olasılığını reddediyor.  Çünkü planktonların bulunduğu yerler uzay aracının kalkamayacağı yerler olarak belirtiliyor.  Güncel teoriye göre atmosfer akımları ile bu küçük organizmaların inanılması zor bir şekilde gezegenden 330 km yukarıya taşınması ve uzay aracına ulaşması söz konusu.

Daha önce de bu tip organizmalar atmosferin 16-40 km içinde tespit edilmişti.  Fakat 330 km uzakta bulunan ilk mikroorganizmalar oldular.
Şu anlık, Rus ekibinin NASA ile çalışıp araştırmalarının sonuçlarını yayınlamasını bekleyeceğiz.  Sonra da iki kuruluşun ortaklaşa çalışıp planktonun uzaya kadar nasıl geldiğini hatta neden canlı kalabildiğini öğrenmiş olacağız.

Kaynak :

http://mic.com/articles/96920/astronauts-just-found-life-in-outer-space-and-scientists-aren-t-sure-how-it-got-there

Astronauts find living organisms clinging to the International Space Station, and aren’t sure how they got there

***Çeviride Barbaros Akkurt Hocamın da emeği vardır***

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER