NASA, Yeni Dünya Gözlem Uydusu SMAP’i Ateşledi

ÖNERİLENLER

SMAP Launch

NASA’nın Soil Moisture Active Passive (SMAP) uydusu, 31 Ocak’ta TSİ 16.22’de California’daki Vandenberg Hava Üssü’nden ateşlendi. SMAP, tüm kıtaların toprak nemliliğini analiz edecek ve bilim insanlarına kıtlık, sel ve diğer doğa olayları hakkında önceden tahminde bulunma şansı verecek.

NASA, yörüngedeki konumuna oturduktan sonra günel panellerini başarıyla açan SMAP’in toprağın en üst kısmındaki 5 santimetrelik kısmını analiz edebildiğinini belirtti. Toprak nemini ölçmek için geliştirilen en iyi uydu olduğu ifade edilen SMAP, dev antenini kullanarak her üç günde bir küresel toprak nemi haritası çıkaracak.

Ana görev süresi üç yıl olarak belirlenen SMAP, 6 metreyle bugüne kadar bir gözlem uydusunun taşıdığı en uzun antene sahip. NASA, uydunun Dünya’ya göndereceği sinyal doğruluğunun en yüksek seviyede olacağını ifade etti.

SMAP Launch

Bilim dünyasına birçok bilgi sunacak

SMAP, vereceği detaylı bilgiler sayesinde bilim dünyasına kuraklık riski yaşayabilecek bölgeler hakkında önceden uyarıda bulunacak. Nem seviyesini değerlendirerek, olası sellerin de önüne geçilebilecek.

Space.com’a bilgi veren SMAP ekibinin baş mühendisi Dara Entekhabi, ‘uydunun doğanın metabolizmasını anlamanın yanı sıra günlük hayatlarımızdaki uygulamalara da etki yapacağını’ belirtti.

916 milyon dolarlık projenin ürünü olan SMAP, ayrıca Dünya’nın içten bağlantılı karbon, su ve enerji döngülerinin de daha iyi anlaşılmasını sağlayacak. Yerden 685 kilometre yükselikte olan SMAP, Dünya’yı gözlemleyen 19’uncu uydu unvanını aldı.

 

Kaynak: NASA ve Al Jazeera

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

FARKLI BİLGİLER

Einstein’ın Tanrı ve Dinler Hakkında Düşüncelerini İçeren Mektubu Açık Artırmaya Çıkıyor

Nobel Ödülü sahibi ünlü fizikçi Albert Einstein'ın ölümünden bir yıl önce yazdığı ve Tanrı'nın varlığını ve dini açıkça reddettiği mektubu Aralık'ta ikinci kez açık...

Uzay Nedir?

Uzay ya da fezâ, Dünya'nın atmosferi dışında ve diğer gök cisimleri arasında yer alan, gök cisimleri hariç, evrenin geri kalan kısmındaki sonsuz olduğu düşünülen...

NASA Hakkında

NASA, (National Aeronautics and Space Administration)(Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi)ABD 'nin uzay programı çalışmalarından sorumlu olan kurum, 29 Haziran 1958 yılında kurulmuştur. Daire, 1...