NASA Süper Bilgisayarları Koronavirüs ile Mücadeleye Katıldı

ÖNERİLENLER

ABD, yayılan COVID-19 salgınına karşılık vermek için uğraşırken, NASA süper bilgisayarları potansiyel tedavi ve aşı adaylarını arama çabalarına katılıyor.

Bu yeni girişim, NASA ve Ulusal Bilim Vakfı’nın yanı sıra bir dizi Enerji Departmanı laboratuvarını, şirketini ve akademik kurumu bir araya getiriyor. Beyaz Saray, 23 Mart’ta pandemi yavaşlatmayı amaçlayan araştırmaya yedek bilgi işlem kaynaklarını yönlendirme amaçlı planı açıkladı.

NASA Başkanı Jim Bridenstine, Twitter’da yaptığı açıklamada, “@NASA’nın COVID-19 ile küresel mücadeleye yardımcı olmak için süper bilgi işlem uzmanlığımızı ödünç vermekten gurur duyuyorum.” dedi. “60 yılı aşkın bir süredir ajans, uzmanlığını dünya çapındaki insanlara beklenmedik şekillerde fayda sağlayan zorlukları üstlenmek için kullandı.”

NASA’nın Bilim Misyonu Müdürü Thomas Zurbuchen’e göre NASA’nın süper bilgisayar süresini yeniden yönlendiren alanlarından biri Dünya bilim bölümüdür. Twitter’dan yapılan açıklamada Zurbuchen, “Araştırmacılar Dünya’nın gelecekteki iklimini tahmin etmek için iklim modellerini çalıştırmak için uydu verilerini giriyorlar.” dedi. “NASA, #COVID19 ile küresel mücadeleye yardımcı olmak için süper bilgisayar uzmanlığımızı sunmaktan memnuniyet duyuyor.”

COVID-19 ile ilgili projeler üzerinde çalışan araştırmacılar, pandemi yavaşlatmak için gerekli hesaplamaları hızlandırması gereken süper bilgisayarlara zaman için başvurabilecekler.

ABD Baş Teknoloji Sorumlusu Michael Kratsios, “Amerika, COVID-19 ile savaşmak için bir araya geliyor ve bu, tedavi ve aşı için bilimsel araştırmaları hızla ilerletmek için birinci sınıf süper bilgisayarlarımızın tüm kapasitesini ortaya çıkarmak anlamına geliyor.” dedi.

İlerleyen günlerde dünya için büyük bir sorun haline gelen COVID-19 virüsüne karşılık, NASA süper bilgisayarlarının neler yapacağını göreceğiz.

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER