NASA, Osiris-Rex Projesiyle Bennu Adlı Gök Taşından Numune Toplayacak

ÖNERİLENLER

rex

NASA’nın, Dünya’nın yakınından geçecek olan bir gök taşından numune getirme projesi olan Osiris-Rex’in başlamasına sayılı günler kaldı.

8 Eylül tarihinde ABD’nin Florida Eyaleti’ndeki Cape Canaveral üssünden fırlatılacak olan uzay mekiğinin 2018 yılında Bennu adlı gök taşına inmesi bekleniyor.

nasaroket

Jim Green, NASA Gezegen Bilimi Başkanı: ‘‘Bu, karanlık bir gök taşı… Onun yörüngesine girmek, onu incelemek ve ondan numuneler alıp Dünya’ya getirmek istiyoruz.’‘

Yaklaşık iki kilo ağırlığında olan Osiris-Rex uzay mekiğinin en az 60 gram gök taşı numunesi getirmesi düşünülüyor. Bu miktar 1960 ve 70’li yıllarda yapılan Apollo görevlerinden beri alınacak en yüksek numune miktarı olacak.

Jeffrey Grossman, Osiris-Rex Programı Bilim Adamı,NASA: ‘‘Osiris-Rex projesiyle ilgili en ilgi çekici nokta, NASA’nın gezegenlerle ilgili sahip olduğu tüm bilimsel hedefleri yerine getirecek olması… Ancak teknik açıdan Bennu gök taşının üzerine inmeyecek, ona sadece beş saniyeliğine temas ederek uzay mekiğinin numunelerini toplamasını sağlayacağız. Ve bunları Dünya’ya göndermeden önce üç kez toplamayı deneyeceğiz. Numuneler Eylül 2023 tarihinde Dünya’ya ulaşacak…’‘

Beş yıl sürecek olan uzay yolculuğu yeni bilimsel araştırmaların kapısını açacak. Bilim insanları bu sayede gezegenlerin ve hayatın nasıl oluştuğuna dair ipuçları elde edecek. Ayrıca Dünya’ya çarpma ihtimali olan gök taşlarıyla ilgili bilgiler de açığa çıkacak.

Dante Lauretta, Arizona Üniversitesi Osiris-Rex Araştırma Görevlisi:‘‘Koleksiyonumuzda olmayan çok özel maddeler elde etmeyi umuyoruz. Daha kırılgan ve atmosferde kolay hayatta kalamayacak olan bu numuneleri bu sebeple geri dönüş yolculuğunda koruma kapsülü içerisine koymak zorundayız. Bu büyük bir macera. Bilinmeyen bir yöne doğru gidiyoruz. Bilimsel açıdan bu numuneler büyük bir hazine…’‘

Osiris-Rex, 2020 Temmuz civarında gök taşına inmeden önce onun haritasını çıkarmak için iki yıl etrafında dolaşacak ve en iyi numune alması gereken bölgeyi belirleyecek. Numunelerin üç sene sonra çıkarılabilir kapsülün içerisinde Utah Çölü’ne paraşütle indirilmesi bekleniyor.

 Kaynak: Euronews

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER