NASA ile İsmini Mars’a Gönder

ÖNERİLENLER

NASA, 2020 Mars görevi için yeni bir tanıtım kampanyası başlattı. İsmini Mars’a Gönder projesi ile NASA’nın kampanyasına 30 Eylül 2019’a kadar isteyen herkes katılabiliyor ve katılımcılar NASA tarafından üretilmiş olan sembolik dijital bir ‘biniş kartı’na sahip oluyor. Haziran 2020’de fırlatılacak olan Rover uzay aracının Şubat 2021’de Jezero kraterine inmesi planlanıyor.

Proje sosyal medyada büyük ilgi çekerken, 23 Mayıs itibariyle dünya çapında 3 Milyona yakın kişi adını Mars’a göndermek için projeye katıldı ve bu sayının hızla artması bekleniyor. Sitede projeye en çok ilgi gösteren ülkeler de listelenirken, Türkiye 1 milyona yakın katılım ile Amerika Birleşik Devletleri’ni geçerek dünya üzerinde programa en çok katılım gösteren ülke durumunda.

haritayeni

Bu kampanyanın benzerleri aslında NASA tarafından uzun yıllardır yapılıyor. Uzay programlarına olan ilginin artması için oldukça önemli bir proje.  Daha önceki uzay programlarına katıldıysanız NASA tarafından FREQUENT FLYER CLUB (Sık Uçan Yolcu Kulübü) sayfasına girerek programa ilk ne zaman katıldığınızı, uçuş puanınızı ve daha önceki Mars görevlerine ait uçuş kartlarınız ve görev yamalarınızı görebilirsiniz.

Sizde isminizi Mars’a göndermek istiyorsanız 30 Eylül 2019 tarihine kadar başvurabilirsiniz.

 

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER