Kurukafa Görünümlü Asteroid Dünya’nın Yakınından Geçecek

ÖNERİLENLER

kurukafar

NASA, tehdit oluşturmadan Dünya’nın yakınından geçecek 2015 TB145 asteroidinin görüntülerini elde etti. Hawaii’nin Mauna Kea adasındaki Kızılötesi Teleskop Tesisi (IRTF) tarafından elde edilen veriler, asteroidin ‘ölü bir kuyrukluyıldız’ olduğunu ortaya çıkardı. Güneş etrafındaki sayısız dönüşü esnasında tüm materyalini saçarak tüketen gök cismi, aynı zamanda kurukafaya benzeyen bir görünüme sahip.

Porto Riko’daki Arecibo Gözlemevi tarafından keşfedilen 2015 TB145, 600 metre çapında bir asteroid. 31 Ekim gecesi Dünya’dan 486 bin kilometre mesafede geçecek olan asteroid, kendi etrafında bir dönüşünü 5 saatte tamamlıyor.

animations

Arizona Gezegen Bilimi Enstitüsü’nden araştırmaya katılan Vishnu Reddy, ‘2015 TB145’in yüzeyine gelen ışığın yüzde 6’sını yansıttığını ve birçok kuyrukluyıldızdan biraz daha parlak olduğunu’ belirtti. Buna rağmen kuyrukluyıldız gibi materyal saçmayan gök cisminin tüm gaz ve toz yükünü kaybettiği düşünülüyor.

asteroid_2015_tb145

Gökbilimciler, elde edilecek kızılötesi verilerle 2015 TB145’in geçmişine ait daha fazla bilgi elde edeceklerini belirtti. Yeni veriler, Dünya’ya Yakın Nesneler (NEO) araştırmaları için de önemli bilgiler sunacak.

Kaynak: NASA, Al Jazeera

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

  1. Dünya dışında gerçekleşen olaylar bir an kafamı kaldırıp büyük resmi görmemi sağlayarak insanların ufak işler peşinde koştuğunu anlamamı sağlıyor.teşekkürler uzay.org

  2. Bu tehdit oluşturmadığı içim teknik açıdan Harika daha net foto olsa daha iyi
    Olurdu ve aynı zamanda etrafım astrobioloji den mahrum insanlarla çevrili fen hocası dışında

FARKLI BİLGİLER