Jeff Bezos Uzay Uçuşunu Gerçekleştirdi

ÖNERİLENLER

Jeff Bezos, bir Bezos şirketi olan Blue Origin tarafından geliştirilen ve New Shepard adı verilen roket ile uzaya çıktı.

Jeff Bezos’un yanında kardeşi Mark Bezos, 82 yaşındaki eski NASA çalışanı Wally Funk ve 18 yaşındaki öğrenci Oliver Daemen uçuşa katıldı.

 

Kaynak: Blue Origin

Türkiye saati ile 16:32 de kalkışı gerçekleştiren uzay aracı Teksas’ta özel bir alandan havalandıktan 11 dakika sonra Teksas’ın batısında bir çöle paraşüt ile indi.

 

Kaynak: Blue Origin, BBC

Havalandıktan 2 dakika sonra itici roketten ayrılan ve yolcuları taşıyan kapsül, uzayın sınırı olarak kabul edilen 100 kilometre yükseklikteki Karman hattına doğru ilerlemeye devam etti. Uzay yolcuları yaklaşık olarak 4 dakika boyunca yerçekimsiz ortamda, emniyet kemerlerini çözerek rahatlıkla kapsül içinde hareket ederek gezegenemizi uzaydan izleme şansını elde ettiler.

Kaynak: Blue Origin, BBC

Yolculardan 82 yaşındaki Wally Funk, 1960’lı yıllarda Mercury 13 isimli kadınlardan oluşan bir ekipte astronot eğitimi almış fakat hiç uzaya çıkamamış idi. Bu uçuş ile uzaya çıkan en yaşlı insan ünvanını alırken, 18 yaşındaki öğrenci Oliver Daemen ise en genç uzaya çıkan insan ünvanını almış oldu.

Kapsül 106 kilometre yüksekliğe ulaştıktan sonra alçalmaya geçti ve paraşüt ile de yumuşak bir iniş gerçekleştirdi.

Kaynak: BBC ve Blue Origin

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER