Japon Uzay Aracı Hayabusa2 Asteroit İnişini Gerçekleştirdi

ÖNERİLENLER

Japon Uzay Araştırma Ajansı (JAXA), yaptığı açıklamada Hayabusa2 uzay aracından Ryugu asteroidine inmek üzere ayrılan araçların başarı ile inişi gerçekleştirdiğini duyurdu.
Hayabusa2 uzay aracı, Ryugu asteroidine 55 metre yaklaşarak iki adet yüzey araştırma aracından oluşan MINERVA-II1 modülü araçtan ayırdı ve Hayabusa2 tekrar yörüngesine döndü.

Hayabusa2’nin gölgesi Ryugu üzerinde

1A ve 1B ismi verilen iki adet yüzey aracından oluşan MINERVA-II1 modülü de yüzeye inişi gerçekleştirdi.
Hareket eden, robotik araştırma araçlarının bir asteroit yüzeyine inmesi Uzay araştırma tarihinde ilk defa gerçekleşiyor.

Hayabusa2

Yerçekiminin az olmasının avantajını kullanacak olan 1A ve 1B yüzey araçları adeta zıplayarak yer değiştirecek ve yüzey araştırması yapacaklar. Ayrıca yüzeyden toprak örneklerinin alınıp 2020 yılında dünyaya getirilmesi planlanıyor.

1A ve 1B ismi verilen iki adet yüzey aracından oluşan MINERVA-II1 modülü

 

1A araştırma aracının zıplarken çektiği fotoğraf

Mayıs 2018 yılında Asterank internet sitesinin yaptığı değerlendirmeye göre, Ryugu’nun madencilik açısından değerinin yaklaşık olarak 83 milyar dolar olduğu, nikel, demir, kobalt, su, nitrojen, hidrojen ve amonyak içerdiği belirtilmişti. Hayabusa2 görevini başarı ile tamamlandığında, Ryugu’nun yapısı hakkında detaylı bilgilere sahip olacağız.

 

 

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER