Gökyüzü Tutkunları Karain Fly-In’de Buluştu

ÖNERİLENLER

karainflyin
TÜRK Hava Kurumu (THK) ile Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) işbirliğiyle düzenlenen Uluslararası Karain Fly-In Festivali, akrobasi uçuşu ve tanıtım turları eşliğinde gerçekleşti.
Karain Meydanı ve Havacılık Eğitim Merkezi’ndeki Uluslararası Karain Fly-In Festivali, yurt içi ve yurt dışından 40 uçak ile 70 pilotun katılımıyla yapıldı. Gökyüzü şenliğine, Döşemealtı Kaymakamı Mehmet Baygül, THK Antalya Şube Başkanı Vasıf Yüceliş’in yanı sıra çok sayıda davetli katıldı. Karain Fly-In’e katılmak için farklı şehirlerden gelen pilotlar, mankenler tarafından çiçeklerle karşılandı. Havalimanı toplanma alanında yan yana dizilen uçakları inceleyenler, pilotlardan bilgi aldı. Havacılığın ayrıntılarını ve uçakların modellerine göre farklılıklarını yakından görme fırsatı yakalayan Antalyalılar, Gyrocopter ile kısa gezi uçuşları yaptı.

Etkinlik sırasında akrobasi pilotu Oğuzhan Yararcan, TC-RSF tescilli Pitts S-2B model çift kanatlı akrobasi uçağıyla gökyüzünde şov yaptı. Havacılık tutkunları, kuyruk kısmından beyaz renkli duman çıkaran akrobasi uçağıyla Yararcan’ı nefeslerini tutarak izledi. 20 dakika süren uçuşu sırasında iniş ve çıkışlar yapan Oğuzcan Yararcan, görsel şölen sundu. Akrobasi uçuşunun ardından, piste inen genç pilot, uçağını olduğu yerde döndürerek şovunu tamamladı. Gösteri uçuşunun ardından hayranlarıyla hatıra fotoğrafı çektiren akrobasi pilotu, uçağını hangara çekti.

karain2

KARAİN FLY-IN İLK KEZ

Etkinliğin organizasyonunu gerçekleştiren THK Antalya Şube Başkanı Vasıf Yüceliş, misafir pilotlarla yakından ilgilendi. Yüceliş, “2010 yılından bu yana THK Karain Meydanı ve Havacılık Eğitim Merkezi’nde 5 ayrı festival yaptık. Bugün ise ilk kez yapılan ‘Karain Fly-In’ organizasyonu için bir araya geldik. Bu organizasyon ABD’de ve Avrupa’da çok sık yapılan organizasyon. Ülkemizde amatör pilotluğun gelişmesi için bir vesile yaratmış olduk. Organizasyon içinde çeşitli ülkelerden misafir gelen pilotlar ülkemizdeki pilotlarla bir araya gelerek tanışma ve kaynaşma imkanı bulacak” dedi.

Karain Fly-In etkinliği içinde gerçekleştirdiği akrobasi uçuşu ile dikkatleri üzerine toplayan Oğuzhan Yararcan, hava akrobasi pilotu olmanın heyecanlı, keyifli, bir o kadar da insanın sınırlarını zorlayan bir uğraş olduğunu söyledi. Yerdeki izleyicilere heyecanı ulaştırmanın çok önemli olduğunu vurgulayan Yararcan, şunları söyledi:

“Akrobasi pilotları kendi duydukları heyecanı aşağıya seyirciye metrelerce yükseklikten ulaştırabilmeli. Bunu yaptığına inanıyorum. Karain Fly-In organizasyonu Türkiye’de ilk kez yapılıyor. Ülkemizde havacılık denilince Türk Hava Kuvvetleri ile havayolu taşımacılığı geliyor. Halbuki dünyada sportif havacılık bir uğraş, bir hobi olarak gençler tarafından büyük ilgi gören etkinlikler. Bu da havacılığın gelişmesinde büyük rol oynuyor. Türk gençliği ve havacılık içinde bu organizasyon çok önemli.”

karain3

 

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER