Elon Musk Uzaya Silah Yollayacak

ÖNERİLENLER

SpaceX roketleri ve Tesla araçlarıyla tanınan milyarder Elon Musk, yine sıradışı bir projeyle gündeme geldi. Musk, Amerikan ordusunun uzaya silah taşıması için özel bir roket geliştirecek.

Yeniden kullanılabilir roketler yaptı, uzaya kendi arabasını yolladı. Milyarder Elon Musk, bu sefer uzaya silah yollayacak.

“STARSHIP” 1 SAAT İÇİNDE HER YERE ULAŞABİLECEK

SpaceX şirketi, yeni nesil Starship roketini dünya çapında taşımacılık için kullanmayı planladığını açıkladı. SpaceX roketleri, dünyada dikey olarak iniş yapabilen tek roketler. Bu yüzden diğer roketlere kıyasla oldukça hesaplılar. SpaceX tarafından geliştirilen Starship roketi, ses ötesi hızda kargo ve yolcu taşıyabilecek. Şirkete göre gerekli imkanlar sağlandığında, bu roket dünyadaki herhangi bir noktaya 1 saatten kısa sürede ulaşabilecek.

Roket taşımacılığı özellikle Amerikan ordusunun ilgisini çekti. Genelkurmay Başkanlığı, SpaceX’le uzay taşımacılığı için bir anlaşma yaptıklarını açıkladı. Taşımacılık alanında roket teknolojisinin nasıl kullanılacağının araştırılacağını duyurdu. SpaceX’in ücret talep etmediğini ve projeye gönüllü olduğunu belirtti.

Projenin hedefi 80 tonluk yükü, dünya çapında herhangi bir noktaya 1 saatin altında ulaştırmak. 80 ton, standart bir C-17 kargo uçağının taşıyabildiği en fazla ağırlık. Normalde bu uçakların hedeflerine ulaşması saatler sürebiliyor. İlk denemelerin 2021’de başlaması planlanıyor.

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER