Dream Chaser Uzay Uçağının İlk Fırlatılışı Aralık Ayına Sarktı

ÖNERİLENLER

1994 yılında Fatih Ozmen ve Eren Ozmen tarafından satın alınan uzay ve havacılık şirketi Sierra Space’in Dream Chaser’ı Uluslararası Uzay İstasyonu’na ilk görevini Ağustos ayına göre beş aylık bir gecikmeyle Aralık ayından önce gerçekleştiremeyecek.

Mekik şeklindeki Dream Chaser’ın uzaya yolculuğu ULA – United Launch Alliance’ın Vulcan adlı yeni bir güçlendiricisi olacak ve her görevin sonunda geleneksel bir piste inecek şekilde tasarlandı. Sierra Space raporda aracı bu yılın dördüncü çeyreğinde fırlatmayı planladığını doğruladı, ancak bunun dışında gecikmeyle ilgili hiçbir ayrıntı vermedi.

Bir ULA sözcüsü 24 Mart’ta Ars Technica’ya yaptığı açıklamada “Sierra Space’in uçmaya hazır olması için elimizden geldiğince esnek davranacağız” dedi ve uzay aracının uçması gereken sertifikasyon görevinin bunun yerine bir “kütle simülatörü” kullanılarak gerçekleştirilebileceğini sözlerine ekledi.

Ancak Vulcan, iki sertifika görevini uçurmadan önce kendi geliştirme sorunlarıyla da karşı karşıya. Dream Chaser’dan önce, Astrobotic’in Ay’a iniş aracını Mayıs ayında “Cert. 1” görevinde uçurması gerekiyordu. Ancak Vulcan’ın üst kademesinin testleri sırasında da bir anormallik meydana geldi.

United Launch Alliance CEO’su Tony Bruno, Twitter’da yaptığı açıklamada Centaur V üst kademesinin önceki gün yapılan kalifikasyon testleri sırasında bir anormallik yaşadığını söyledi ve Twitter’da kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

Bruno, NASA’nın Marshall Uzay Uçuş Merkezi’ndeki testlerde kimsenin yaralanmadığını söyledi ve çalışmayı “mümkün olan en kötü koşulların aşırı yapısal yük testi” olarak tanımladı. Şirketin henüz soruşturmanın ilk gününde ne olduğu konusunda spekülasyon yapmaya hazır olmadığını da sözlerine ekledi. Bunun fırlatma tarihlerini etkileyip etkilemeyeceği sorulduğunda, sadece diğer tüm hazırlık faaliyetlerinin devam ettiğini söyledi.

“Bu nedenle uçuştan önce yerde mümkün olan her türlü koşulu titizlikle uyguluyoruz. Soruşturma devam ediyor. Vulcan tamamlandığında uçacak” diye vurguladı.

ULA iki sertifikasyon görevini operasyonel görevlerden önce uçurmak istiyor, özellikle de güvenlik yükleri için yüksek standartta uçuş güvenilirliği talep eden ABD ordusu için.

Bu arada, durum NASA’yı kargo araçları tedarik eden tek bir operasyonel roket tipiyle baş başa bırakacak, SpaceX Falcon 9. Bu roket SpaceX’in Dragon uzay aracını ve yakında Northrop Grumman Cygnus uzay aracını da yörüngeye gönderecek. Rus Progress uzay araçları da Uluslararası Uzay Istasyonu’nu besliyor, ancak çoğunlukla Rus mürettebat ihtiyaçları veya yakıt dağıtımı için, NASA ticari kargosunu ABD segmentinin deneyleri, ekipmanı ve malzemeleri için kullanıyor.

Cygnus eskiden Antares 230 roketiyle uçuyordu, ancak bu düzenleme artık mümkün değil. Antares Rus motorları kullanıyordu ve Rusya’nın Şubat 2022’de Ukrayna’da uluslararası alanda kınanan bir savaş başlatması ve ISS dışında bu ülkeyle olan uzay ilişkilerinin çoğunu koparmasının ardından bu motorlar artık mevcut değil.

Cygnus, 2025 yılı civarında Rus motorları yerine Firefly Aerospace yapımı motorları kullanarak Antares 330’a geçecek ve roketin uçuşa hazır olması beklenecek.

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER