Curiosity Yeniden Aktif Oluyor

ÖNERİLENLER

NASA, Mars keşif aracı Curiosity’nin bilgisayarındaki teknik arızanın çözülmekte olduğunu belirtti. 1 Mart günü flaş belleğinde yaşadığı problem nedeniyle yedek bilgisayarını aktif hale getiren Curiosity’nin, ‘güvenli moddan’ çıkarak ‘aktif moda’ girdiği belirtildi.

Kızıl Gezegen’de keşif görevinde bulunan Curiosity’nin ana bilgisayarında meydana gelen ve yaklaşık bir hafta boyunca faaliyetlerin yedek bilgisayarı üzerinden yürütülmesini gerektiren hatanın giderilmek üzere olduğu açıklandı.

NASA, Mars’taki radyasyondan kaynaklandığı düşünülen arızanın Curiosity’nin bilgisayarındaki belleği etkilediğini ancak arızanın sebebinin kesin olarak bilinmediğini belirtti. Halen ‘A-side’ olarak ana bilgisayarını devreye sokmayan Curiosity, faaliyetlerini ‘B-side’ adını taşıyan yedek bilgisayarında yürütüyor.  Ana bilgisayarın maruz kaldığı sorun, 7 aydan bu yana Kızıl Gezegen’de bulunan Curiosity’nin karşılaştığı en büyük arıza olarak kayıtlara geçti.

NASA’nın Mars Bilim Laboratuvarı Projesi Direktörü Richard Cook, “Arızanın giderilmesi konusunda ilerleme kaydettik. Bu süreçte A-side bilgisayarını yedek bilgisayar gibi tekrar aktif hale getirmeye çalışıyoruz. Ayrıca, B-side bilgisayarına Curiosity’nin robotik kolu ve robotun konumu gibi bilgileri giriyoruz” dedi.

Flaş bellekte meydana gelen arıza, bir haftadır Curiosity’nin bilimsel deneylerine ara vermesine ve ‘güvenli moda’ girmesine neden olmuştu. Tekrar aktif moda geçen keşif robotu, yedek bilgisayarı bulunmasaydı uyku moduna girme riski yaşayacaktı.

Cook, ‘Hafta sonundaki çalışmalar sonunda güvenli moddan çıktık… Curiosity’nin antenlerini yeniden devreye soktuk. Kısaca işlemleri yeniden düzene sokma aşamasındayız” dedi.

Bu fotoğraf Curiosity'nin 177'nci Mars Gününde 3 Şubat 2013 tarihinde 66 fotoğrafın birleşmesi ile oluştu.
Bu fotoğraf Curiosity’nin 177’nci Mars Gününde 3 Şubat 2013 tarihinde 66 fotoğrafın birleşmesi ile oluştu.

ÇOK DİKKATLİ OLUNMALI
NASA’yı alarma geçiren arıza, geçtiğimiz hafta Çarşamba günü Curiosity bilimsel deney verilerini Dünya’ya iletemediği zaman ortaya çıktı. Ardından, keşif robotu uyku moduna girmesi (dinlenmesi) için belirlenen zaman dilimini aştı. Telemetri ölçümlerini kontrol eden mühendisler, Curiosity’nin aktif uçuş bilgisayarı tarafından kullanılan SSD (solid state disk) veri bozukluğu olduğunu tespit etti.

Yaşanan arızanın ardından, ana bilgisayar olarak çalışan ve Curiosity’nin Dünya’dan Mars’a olan yolcuğundan bu yana aktif olan A-side bilgisayarı, ana işlemleri yürütmede sorun yaşamaya başladı. Yedek olarak bekletilen B-side bilgisayarı, bu aşamadan sonra devreye girdi.

Cook, ‘ana bilgisayardan yedek bilgisayara yapılan geçiş sürecinin karmaşık bir iş olduğunu ve mühendislerin hata yapmamak için çok dikkatli hareket ettiğini’ belirtti.

Cook, “Dosyaları, paramaetleri ve diğer bilgileri B-side’a yüklemek gibi işlemlerimiz var. Birkaç güne daha ihtiyacımız var ama genel olarak işler yolunda gidiyor” dedi.

Tam Rapor: http://go.nasa.gov/Vws8Lb

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER