Curiosity En Yüksek Çözünürlüklü Mars Panoramasını Dünya’ya Gönderdi, Olağanüstü Bu Görüntülere İnanamayacaksınız

ÖNERİLENLER

Curiosity En Yüksek Çözünürlüklü Mars Panoramasını Dünya’ya Gönderdi, Olağanüstü Bu Görüntülere İnanamayacaksınız

Kuzey Amerika’da geçen yıl Şükran Günü tatili kutlarken, Mars’ta bulunan küçük bir insansız uzay aracı olan Curiosity, durup etrafa bakma fırsatı buldu. İnsanlar tatil yapıp dinlenirken, Curiosity Sharp Dağı’nın kenarındaki konumundan, ıssız Mars manzarasını izliyor ve titizlikle fotoğraf çekiyordu.
Sonuç, dört güne yayılan toplam 6,5 saat süresince çekilen, 1000’den fazla fotoğrafın birleştirilmesiyle oluşan ve güzelliğiyle nefes kesen, neredeyse 1,8 milyar piksellik bir panorama.
Bu tür panoramaların çekimi için, görüntüde tutarlı bir aydınlatmanın sağlaması açısından, gün ışığının belirli bir süresin yakalanması gerekiyor, diğer zamanlarda başka görevlerle çok meşgul olan Curiosity bunu yapmak için çoğu zaman fırsat bulamıyor ancak tatiller bu duruma bir istisnadır.

NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarından, Curiosity Projesi bilim adamı Ashwin Vasavada, “Ekibimizdeki birçok kişi hindi ziyafeti yaparken, Curiosity gözlerimiz için bu ziyafeti üretti.” Dedi.
“Bu proje süresi içinde ilk kez faaliyetlerimizi 360 derecelik bir stereo panoramaya adadık.”
Resim, aracın Ocak 2019’da hematit açısından zengin, Vera Rubin Ridge’den indikten sonra keşfettiği, İskoçya’daki bir bölgenin adını taşıyan, Glen Torridon adlı bir bölgeyi gösteriyor.
Glen Torridon, Vera Rubin Ridge bölgesinin aksine, tortul kaya katmanları arasında bulunan kil mineralleri açısından zengin ve gezegensel jeologların çok büyük ilgisini çekmektedir. Curiosity, üstünden geçtiği zemini ayrıntılı incelediğinde, aracın bulguları Mars’ın değişen ikliminin tarihi hakkında çok değerli bilgiler ortaya çıkardı.

Curiosity tarafından matkapla çıkarılarak toplanan derin katman örnekleri, yörünge görüntülerinden tahmin edildiği gibi, kil bolluğunu doğruladı. Daha da heyecan verici bir şekilde, numunelerden birinde yapılan ıslak kimya deneylerinde organik moleküllerine rastlandı, bunlar Kızıl Gezegende bulunan ilk organik moleküller olmamakla birlikte, Mars çamurunda organik kimya olduğuna dair daha fazla kanıt sunuyor.
Bölge aynı zamanda, merkezdeki Sharp Dağı’nı çevreleyen geniş antik darbe havzası Gale Krateri’ndeki dramatik değişiklikleri anlamamıza yardımcı oldu. Kanıtlar, bir zamanlar tuzlu bir göl olduğunu gösteriyor ve uzun zaman önce henüz tam olarak anlamadığımız bir işlem sonucu boşaltıldığını veya kurutulduğunu gösteriyor.

Curiosity tarafından analiz edilen Glen Torridon tortusunun dokusundaki değişiklikler, zamanda bir noktada, bu tortunun Gale Krateri’nin dibine nasıl çökeldiğinde bir değişiklik olduğunu gösteriyor. Derin bir gölken başka bir şeye dönüşen ortam çevresel bir değişiklik olduğuna işaret ediyor. Bu bulgular ve daha fazlası hakkında şu an makaleler yazılmakta, bu makaleler bu ay yapılacak olan 51. Ay ve Gezegen Bilimi Konferansında sunulacaklardı olan ama ne yazık ki COVID-19 nedeniyle konferans iptal edildi. Buna rağmen, yakında makaleleri görmek için sabırsızlanıyoruz.

Curiosity şu an, Greenheugh adı verilen, Sharp Dağı’nın alt yamaçlarındaki bir bölgede iddialı ve zorlu bir tırmanış yapıyor. Aracın bu bölümünde yapacağı keşfin, Mars’ın bu bölgesinin jeolojik, jeomorfik ve iklim geçmişi hakkında daha fazla bilgi ortaya koyabileceği umulmaktadır.
Bu arada, kendi Mars keşiflerinizi yapmak istiyorsanız, tam çözünürlüklü görüntüye gidin.

NASA panoramayı üç ayrı çözünürlükte sunuyor
1. 74.7 MB jpeg dosya tipi, (revize edilmiş) 18374 x 5413 piksel indirme ilintisi
2. 717 MB tiff dosya tipi, (Orta açı) 29164 x 8592 piksel indirme ilintisi
3. 2304 MB tiff dosya tipi, (Telephoto): 88797 x 22958 piksel indirme ilintisi

Panoramayı oluşturan görüntülerden biri

Hazırlayan: Özlem Keskin
Kaynak: NASA, ScienceAlert
Image Credit: NASA/JPL-Caltech/MSSS

ÖNERİLENLER

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER