Çin, Yeni Nesil Mürettebatlı Uzay Aracının İlk Test Uçuşunun Ayrıntılarını Açıkladı

ÖNERİLENLER

Çin’in yeni nesil mürettebat taşıyan uzay aracının prototipi, Mayıs ayında başarılı bir mürettebatsız test uçuşunun ardından Pekin’de görüntülendi.

Henüz adlandırılmamış olan kapsül, 5 Mayıs’ta Wenchang’dan Çin’in Long March 5B roketi ile fırlatıldı ve gelecekteki derin uzay görevleri için ilk mürettebatsız testi gerçekleştirildi. Yeni iki modüllü uzay aracı yörüngede bir süre kaldıktan sonra mürettebat kapsülü 8 Mayıs’ta Dünya’ya döndü ve astronotları güvenli bir şekilde aydan eve getirmek için uzay aracının hayatta kalması gereken yüksek hızlı atmosferik girişi test etti.

Çin’in yeni nesil mürettebat kapsülü dünyaya dönüşünden izler taşıyor.

Mürettebat kapsülü, dünyaya dönüşü sırasında yaklaşık 3.000 santigrat derece sıcaklığa direnç gösterdi. 

Kapsül, altı veya yedi astronotun binmesine izin veren 13 metreküp dahili alana sahip. Çin’in mevcut mürettebat uzay aracı Shenzhou, üç astronot taşıyabiliyor. Bu açıdan yapılan geliştirmelerin oldukça büyük olduğu görülebiliyor.

Yeni geminin içine bakıldığında solda tuvalet ve katlanabilir bir yemek masası da dahil olmak üzere bir yaşam alanı görünüyor. Sağdaki saklama torbaları ve rafları, yalnızca test görevi sırasında taşıma kapasitesini test etmek için kullanıldı.

Çinli yetkililer, test uçuşunun genel olarak sayısız teknolojiyi doğruladığını ve bir dizi deney için veri sağladığını söyledi.

Çin Uzay Teknolojisi Akademisi (CAST) ile yeni nesil mürettebat uzay gemisinin tasarımcısı Guo Bin, Çin medyasına verdiği demeçte “Geri dönüş kapsülünü açtık ve güç, ısı verileri ile aerodinamik ısıtmayla ilgili sıcaklık verileri de dahil olmak üzere kara kutudan veriler aldık, böylece yeniden giriş ve geri dönüş teknolojilerimizi ve diğerlerini test etmek için daha fazla veri sağladık” dedi.

Guo, ayrıca uçuşun yeni ısı koruma teknolojilerini ve uzay aracının aerodinamik konfigürasyonlarını kanıtladığını söyledi.

Yeni uzay aracının iki versiyonu geliştiriliyor. Biri altı astronot taşıyabilirken diğer versiyon üç astronot ve Uzay istasyonuna 500 kg yük taşıyabilecek.

Uzay aracının kenetlenme sistemi, Uluslararası Uzay İstasyonu’na yanaşabileceğini gösteriyor. Ancak Çin, ISS programının bir parçası değil.

Kaynak: CCTV+, Space.com

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER