Ay’daki ‘Işık Bükücü’ Artemis astronotlarına yardımcı olabilir

ÖNERİLENLER

Uzay teknolojisi şirketi Maxar’ın yeni bir girişimi, Ay’ın kayalıkları ve kraterlerinin gölgelerinde çalışan güneş enerjili ekipmanlara enerji sağlamak üzere güneş ışığını otonom olarak izlemek ve yansıtmak için aynalar kullanacak.

NASA, ajansın Artemis programının bir parçası olarak 2025 yılına kadar astronotları Ay’ın güney kutbuna indirmeyi hedefliyor. Ay’ın güney kutbu su buzu gibi kaynaklar açısından zengindir, ancak aynı zamanda güneş ışığının çok az olduğu ya da hiç olmadığı uzun dönemler yaşar. Bu koşullar enerji üretimini zorlaştırmakta, özellikle güneş enerjisi kullanıldığında pilleri şarj etmek ve yaşam desteğini sürdürmek için çok az seçenek bırakmaktadır.

Light Bender olarak bilinen yeni bir Maxar projesi, Artemis astronotlarının Ay yüzeyindeki kalıcı gölgeli bölgelere yanlarında taşıyabilecekleri temel ekipmanlara ışığı otomatik olarak yansıtacak otonom aynalar kullanarak bunu düzeltmeyi amaçlıyor.

Maxar Baş Robotik Mimarı ve Light Bender’ın lideri Sean Dougherty Maxar’dan yaptığı açıklamada “Yaptığımız şeyin bir kısmı kavramsal olarak basit, güneş ışığını karanlıkta bulunan bir güneş paneline yansıtmak” dedi. “İşin karmaşıklaştığı nokta, bunu insanlar dahil olmadan yapmak. NASA’nın gölgede çalışan bir güneş paneline güneş ışığının odaklanmasını sağlayan bir dizi reflektörü monte etmek ve yerleştirmek için robotları nasıl kullanabileceğini incelemek üzere otonomiye yapılan yatırımlardan yararlanıyoruz. Bu daha önce hiç yapılmadı.”

Light Bender, iki adet 33 fitlik (10 metrelik) reflektörün 65 fitlik (20 metrelik) teleskopik bir direğe kaldırılmasıyla çalışır. Aynalardan biri güneşi otonom olarak izler ve ışığı ikinci aynaya yansıtır, o da bu ışınları hedeflenen güneş panellerine doğru yansıtır.

Light Bender projesi Maxar ve NASA’nın Langley Araştırma Merkezi arasındaki bir işbirliğidir ve ilk karasal gösteriminin 2025 yılında yapılması planlanmaktadır. Şirket, NASA’nın İşbirliği Fırsatları Duyurusu Programı kapsamında Mayıs 2023’te sözleşme imzaladı. NASA’nın ekibi Light Bender’ın yapısal tasarımından sorumlu ve Maxar da şirketin geçmişte kanıtladığı bir yetenek olan robotik konusunda liderliği üstleniyor.

Maxar, NASA’nın Perseverance keşif aracındaki robotik kolun arkasındaydı ve uydu üretimi ve yörüngede montaj teknolojisi geliştirme konusunda kapsamlı bir geçmişe sahip.

Light Bender’ın aynalarının boyutu göz önüne alındığında, Maxar bunları uzayda bir kez monte etmeyi de planlıyor. Dougherty, otonom robot teknolojisinin uzun vadeli Ay keşfi için gerekli altyapının oluşturulmasında çok önemli bir role sahip olacağını söylüyor. “Şu anda Ay’da ya da Mars’ta inşaat ekibimiz yok, bu nedenle robotların devreye girmesi gerekecek. Altyapı inşa etmek için bu teknolojileri kullanarak robotik, insan güvenliğini artırır ve görevleri yerine getirmek için gereken insan sayısını azaltır.”

Artemis 3, programın Ay yüzeyine yönelik ilk mürettebatlı görevi olacak ve Ay’ın güney kutbunu hedef alacak. Görevin en erken 2025 yılında Ay’a ulaşması planlanıyor. Artemis 2’nin ise Kasım 2024’te dört kişilik bir mürettebatı Ay’ın etrafında dolaştırıp geri göndermesi planlanıyor.

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER