Araştırmaya Göre Afrika’nın Ortasında Yeni Bir Okyanus Oluşuyor

ÖNERİLENLER

Bilim insanları, Etiyopya’nın Afar bölgesinde Afrika kıtasının ikiye bölünmesi sonucunda yeni bir okyanusun oluşmakta olduğunu bildirdi.

 

NBC News tarafından aktarılanlara göre bilim insanları, Afrika’nın ikiye bölünmesi sonucu yeni bir okyanusun ortaya çıkabileceğini düşünüyor. Yapılan hesaplamalara göre yaklaşık beş ila on milyon yıl sonra kıtanın doğu kısmında tektonik bir bölünme olacağı ve bu bölünmenin sonucunda kıtanın iki parçaya ayrılacağı tahmin ediliyor.

Aktarılan detaylara göre Doğu Afrika’da bulunan Etiyopya’nın Afar bölgesinde yer alan bu kısım, birbirinden çok yavaş bir şekilde ayrılan üç tektonik plakanın birleştiği bir konuma sahip. Çalışmayı yapan bilim insanları, 2005 yılındaki volkanik hareketler sonucu bölgede oluşan yarığın uzunluğunun 56 kilometreye ulaştığını söylüyor.

 

5 ila 10 milyon yıl sonra Afrika’da yeni bir okyanus meydana gelecek:

 

Konu hakkında konuşan İngiltere’deki Leeds Üniversitesi’nde görevli Profesör Christopher Moore, bölgenin, dünyada kıtasal çatlağın nasıl okyanus hâline geldiğinin incelenebileceği tek yer olduğunu belirtti. Plakaların hareketini GPS aracılığıyla takip eden bilim insanları, yükselen magmanın artan basıncının Afar bölgesinde görülen bu olayı tetikleyebileceğini düşünüyor.

Afrika kıtasında yeni bir okyanusun oluşmasının en az 5 ila 10 milyon yıl alacağı düşünülüyor. Kaliforniya Üniversitesi’nde görevli Ken Macdonald, tüm bu süreç tamamlandığında Aden Körfezi ve Kızıldeniz’in Afar Bölgesi ve Büyük Rift Vadisi’ne doğru akacağını, yeni bir okyanusun meydana geleceğini ve Doğu Afrika’nın bu kısmının kendi başına ayrık ve küçük bir kıta olacağını söylüyor.

Araştırmacılar, üç plakanın birbirlerinden farklı hızlarla ayrıldıklarını belirtiyor. Macdonald’a göre Arap levhası Afrika’dan yılda yaklaşık 1 inç hızla uzaklaşırken, diğer iki Afrika levhası ise yılda yaklaşık yarım inç ile 0,2 inç arasında değişen hızlarla çok daha yavaş bir şekilde ayrılıyor.

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/cevre/202007191042483760-afrikanin-bolunmesi-nedeniyle-yeni-bir-okyanus-olusuyor/

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

FARKLI BİLGİLER

Karadelikler

Karadelikler Her yıldız karadeliğe dönüşemez.Sadece 1000'de 1'inin kütlesi yeterli büyüklüktedir.  Karadelikler bilim kurgunun efsanevi kozmik elektrikli süpürgeleri değildir.  Kendi halinde ki gezegenleri öylece silip süpürmezler....

Kaliforniyum Nedir?

Kaliforniyum, sembolü Cf ve atom numarası 98 olan radyoaktif metalik bir kimyasal elementtir. İlk kez Şubat 1950'de Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley'deki laboratuvarda küriyumun alfa parçacıkları (helyum iyonları) ile bombardıman edilmesiyle üretildi. Aktinit serisinin dokuzuncu üyesi ve sentezlenen altıncı uranyum ötesi...

İlk Uzay Şempanzesi: Ham

Uzay’a giden ilk hominid olan “Ham” isimli şempanze 1956 yılında Kamerun’da ormanda doğmuş, hayvan yakalayıcıları tarafından yakalanıp Amerika’ya gönderilmiştir. Daha sonra Amerikan Hava Kuvvetleri...